O Międzynarodowym Festiwalu Kolęd raz jeszcze...

Data dodania: 2019.02.07

Minął prawie miesiąc od zakończenia jubileuszowego, 25. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. To dobry czas, żeby w kilku liczbach podsumować ten wyjątkowy czas jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszej diecezji.


24

Tyle razy wykonywana była najbardziej popularna kolęda tegorocznego finału czyli "Mizerna cicha". Łącznie przez trzy dni przesłuchań finałowych (10-12 stycznia) widzowie mogli wysłuchać 346 kolęd.

 

38

W tylu miastach prowadzimy przesłuchania eliminacyjne będące pierwszym etapem naszego przeglądu. Zgłosić mogą się na nie wszyscy przez internetowy formularz dostępny na stronie www.mfkip.pl. Eliminacje odbywają się w 33 miastach w Polsce (Będzin, Bielsko-Biała, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dębno, Dobrodzień, Gdańsk, Gniezno, Goleniów, Jarosław, Jaworzno, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Kraków, Krasnobród, Lipsko, Lublin, Łambinowice, Łódź, Nowa Sól, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Piotrków Trybunalski, Racibórz, Radom, Rybnik, Sanok, Tarnowskie Góry, Tuchów, Wadowice, Warszawa i Wrocław) oraz na Litwie (Wilno), Białorusi (Baranowicze, Lida) i Ukrainie (Równe, Żytomierz).

 

65

Tylu wolontariuszy zajmowało się obsługą naszego finału. To przede wszystkim uczniowie i absolwenci 4 szkół: II LO w Będzinie, IV LO w Sosnowcu, SP w Mierzęcicach i Gimnazjum w Nowej Wsi. Dbali oni o komfortowy pobyt naszych uczestników w Będzinie.


1 000

Tyle (mniej więcej obiadów) wydajemy każdego roku dla przyjeżdżających do Będzina uczestników, opiekunów i naszych wolontariuszy. Oczywiście za darmo. Jest to możliwe dzięki wsparciu będzińskich szkół.

 

1 625

Tylu wykonawców (solistów, chórów i zespołów) zgłosiło się do grudniowych eliminacji. To łącznie kilkadziesiąt tysięcy osób! Zainteresowanie śpiewaniem na naszym Festiwalu od wielu lat utrzymuje się na tak wysokim poziomie, co świadczy o prestiżu tego wydarzenia. Do finału awansowało 139  najlepszych wykonawców (niespełna 10%)

 

25 876

Tylu widzów oglądało prowadzoną na żywo transmisję internetową (oraz dostępną cały czas retransmisję) trzech dni przesłuchań finałowych i Koncertu Galowego. Oglądający pochodzili nie tylko z Polski, ale także Ukrainy, Białorusi, Litwy, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Festiwalowa wirtualna publiczność jest naprawdę imponująca!

 

80 000

Tyle wyniosła tegoroczna pula nagród. Samo Grand Prix, które zdobył chór Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie to nagroda wysokości 10 000 zł.

 

 

Warto przypomnieć, że z okazji 25-lecia Festiwalu, jego dyrektor, ks. Piotr Pilśniak, uhonorowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS. W roku srebrnego jubileuszu Festiwal odbywał się także pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, co stanowiło podkreślenie i docenienie roli, jaką odgrywa on na polskiej mapie wydarzeń kulturalnych! Zapraszamy do nagranych utrwalonych w obiektywie wspomnień z 25. edycji i już dziś zapraszamy do udziału w 26 edycji. Zgłoszenia będą możliwe od października!

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.