Obraz z Będzina-Grodźca wystawiony na Wawelu

Data dodania: 2023.09.18

W Zamku Królewskim na Wawelu otwarto wystawę „Obraz Złotego Wieku”. Wśród 400 eksponatów sprowadzonych z całego świata, m.in. z Bodleian Library w Oksfordzie, British Library w Londynie, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Luwru w Paryżu, Livrustkammaren w Sztokholmie, Muzeum Narodowego w Pradze czy Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie można podziwiać obraz Madonny z Dzieciątkiem z kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu.

Prezentowana wystawa jest największą w dziejach Zamku Królewskiego na Wawelu. Ukazuje ona rozkwit kultury i sztuki w państwie polsko-litewskim pod panowaniem Zygmunta I i Zygmunta Augusta. Cieszy fakt, że wśród tak wspaniałych obiektów prezentowanych na wystawie znalazł się obraz Madonny z Dzieciątkiem z naszej diecezji sosnowieckiej z kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu. 

   

Z prowadzonych badań przy obrazie przez prof. Małgorzatę Nowalińską i prof. Annę Sękowską z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wynika, że obraz powstał najpewniej w pierwszej połowie XVI w., prawdopodobnie w jednym z małopolskich warsztatów. Nie ma pewności czy od początku przeznaczony był do kościoła farnego pw. św. Katarzyny w Grodźcu, czy trafił tam później – pod koniec XVI lub w XVII w. Można natomiast podejrzewać, że ze sprowadzeniem obrazu do Grodźca związek miały krakowskie norbertanki ze Zwierzyńca, do których wspomniana wieś należała od wieku XIII do lat 90. XVIII stulecia.

Wernisaż wystawy odbył się 14 września z udziałem przedstawicieli świata kultury i sztuki z całej Polski. Zaproszeni goście mogli zobaczyć specjalnie przygotowany mapping prezentowany na ścianach zamkowego dziedzińca oraz jako pierwsi podziwiać zgromadzone dzieła sztuki czasów ostatnich Jagiellonów.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.