Odpust św. Andrzeja w olkuskiej bazylice

Data dodania: 2019.12.02

30 listopada 2019 bazylika pw. Św. Andrzeja Ap. w Olkuszu przeżywała dzień odpustu parafialnego. Główna Msza Św. odpustowa odprawiona została o godz. 17.00. Przewodniczył jej i Słowo Boże wygłosił ks. Tadeusz Maj – wieloletni – jeszcze do niedawna - proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu. Ksiądz Maj w latach 1978-1982 pracował też - jako wikariusz - w parafii Św. Andrzeja w Olkuszu. Podczas uroczystej Eucharystii obecni byli także dziekan dekanatu olkuskiego ks. Henryk Chmieła, wicedziekan ks. Stanisław Parkita, ks. Stefan Rogula, ks. Wojciech Tkacz, o. kamilianin Andrzej Lang z Hutek (świętujący także tego dnia swoje imieniny). Zebranych powitał proboszcz miejsca ks. Mieczysław Miarka –prepozyt Kapituły Olkusko-Pilickiej.

- Bóg objawia się człowiekowi, a obowiązkiem człowieka jest, aby Boga odszukać i poznać – powiedział w homilii ks. Maj. „Gdzie Bóg objawia się człowiekowi, gdzie Boga trzeba szukać, gdzie Go poznawać? Trzeba Boga szukać, poznawać w otaczającym nas wszechświecie. To on – wszechświat mówi, że Bóg jest mądrością, jest wszechmocny, jest Stwórcą… . Można Boga poznać przez obserwowanie Jego dzieł, które są obok nas. Boga trzeba szukać i poznawać w prasie katolickiej, w literaturze katolickiej” – mówił kaznodzieja.

Ks. T. Maj zauważył, że gdy Roman Brandstaetter ujrzał na stercie gazet zdjęcie rzeźby Chrystusa ukrzyżowanego, doznał wstrząsu i został oczarowany postacią Jezusa z Nazaretu. Gdy Edyta Stein – przyszła Św. Teresa Benedykta od Krzyża – była u znajomych, zaczęła czytać książkę „Dzieje duszy” Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, czytała przez całą noc, gdy skończyła, powiedziała: - Tu jest prawda. – Dzięki gazecie, dzięki książce, takie wspaniałe nawrócenia. Mamy i my – jak nigdy wcześniej – możliwość, by czytać katolickie gazety, czytać katolickie książki. Czy tak się dzieje? Czy przez katolicką gazetę, katolicką książkę poznaję Boga? Chrystusa trzeba poznawać przede wszystkim przez czytanie Pisma Świętego . Bóg pragnie, aby człowiek Go poznawał. Objawił się człowiekowi, zwłaszcza na kartach Pisma Świętego. – Ks. Tadeusz Maj podkreślił, że Ksiądz Biskup Ordynariusz Grzegorz Kaszak pragnął i pragnie, aby w naszych parafiach były Kręgi Biblijne (przy olkuskiej bazylice taki istnieje).

- Boga można odnaleźć, można się z Nim spotkać również w świątyni… . Tu mieszka żywy Bóg. Jest obecny w Eucharystii, jest obecny w tabernakulum, jest On obecny w czasie wystawienia w kaplicy Św. Jana Kantego (przy bazylice olkuskiej). Dzień i noc jest obecny pośród nas… . Drodzy, bierzmy udział w Eucharystii, zwłaszcza tej niedzielnej. Spotykajmy się z Chrystusem i prowadźmy innych do Chrystusa – mówił.

Po homilii ks. Tadeusz Maj poświęcił medaliki i łańcuszki dzieciom klas III, przygotowującym się do I Komunii Świętej. Wraz z dziećmi przybyli ich rodzice, katecheci, nauczyciele i wychowawcy, obecni byli też kandydaci do sakramentu bierzmowania. Pod koniec Przenajświętszej Ofiary ks. Maj przypomniał, iż gdy służył jako kapłan w parafii Św. Andrzeja w Olkuszu, przeżył dwa ważne wydarzenia: wybór kard. Karola Wojtyły na papieża oraz czas stanu wojennego.

W Eucharystii uczestniczył Chór parafialny mieszany pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka, organista Maciej Semla, siostry zakonne, służba liturgiczna ołtarza, kościelny, przedstawiciele wspólnot działających przy parafii i licznie przybyli parafianie. Na zakończenie odśpiewano pieśń „Ciebie Boga wysławiamy”, było wystawienie Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo.

Tekst i FOTO: Tomasz Wilczyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.