Olkusz: Biskup rozpoczął 2020 rok

Data dodania: 2020.01.03

1 stycznia 2020 roku, w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, o godz. 13.00 Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawił uroczystą Mszę Świętą w olkuskiej bazylice św. Andrzeja Ap. za dekanat olkuski oraz całe miasto Olkusz. Tego dnia imieniny odchodził proboszcz miejsca, ks. Mieczysław Miarka, a następnego urodziny ks. Stefan Rogula – proboszcz-senior. W związku z tym, obok intencji modlitewnych, w których sprawowana była Eucharystia, składano także życzenia solenizantom – na początku Najświętszej Ofiary uczynił to Ksiądz Biskup. W koncelebrze Mszy Św. uczestniczyli: ks. kanclerz Mariusz Karaś, dziekan olkuski ks. Henryk Chmieła, ks. proboszcz M. Miarka, ks. S. Rogula, sekretarz Księdza Biskupa ks. kapelan Przemysław Szot. Przybył również wicedziekan olkuski ks. Stanisław Parkita.

Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak w kazaniu powiedział m.in.: „Niech pokój będzie Waszym udziałem w nowym roku Pańskim 2020. Niech dobry Bóg obdarza Was tym wspaniałym, potrzebnym nam wszystkim darem. Dlaczego on jest tak ważny? Dziecię, które nam się narodziło, zostało nazwane, przez proroka Izajasza, Księciem Pokoju. A myśmy zostali stworzeni na Jego obraz i podobieństwo. Człowiek nosi w sercu swoim pragnienie pokoju. Ale wiemy dobrze, że to pragnienie, tak jak inne szlachetne rzeczy w tym sercu ludzkim, mogą być nie tylko stłamszone, ale wręcz zniszczone. Zobaczmy Kochani, co się dzieje, kiedy tego pokoju nie ma. My, Polacy, w sposób szczególny doświadczyliśmy wojny, która niesie ze sobą przede wszystkim śmierć, wielkie nieszczęście dla człowieka, niesie także krzywdę, niesprawiedliwość, tortury, ale także i zniszczenie tego, co człowiek nagromadził – tych dóbr, które są mu potrzebne do godziwego życia. I słusznie się mówi o okrucieństwach wojny. Wojna to straszna rzecz. I niestety, wojny na tym naszym globie ziemskim nie brakuje. Ziemia nadal krwawi”.

Ksiądz Biskup zwrócił też uwagę na inne sytuacje, gdy brakuje pokoju: - Chociażby w naszych rodzinach – zauważył. – Staramy się więc, dla dobrego i godziwego życia wprowadzić pokój na tym świecie – apelował zaznaczając, że aniołowie ogłaszający narodziny Chrystusa głoszą „pokój ludziom Jego upodobania”. „Boski nasz Prawodawca wprowadził na tę ziemię, w ludzkość, pewien ład, plan, porządek. I zachowanie tego porządku jest gwarantem pokoju. To jest owoc… . Nie będzie spokoju między nami i na świecie jeśli odsuniemy Pana Boga, jeśli będziemy liczyli tylko na własne siły, nie będziemy się do Niego uciekali, nie będziemy Go prosili o ten Dar. Bo będziemy zadufani sami w sobie, bo pycha nas pokona… . Trzeba nam szturmować Niebo, trzeba się wsłuchiwać w to, co Pan Bóg mówi, żyć z Nim w przyjaźni. I wtedy będzie pokój. On da moc, On da siłę do rozwiązywania tych, może i najboleśniejszych jakie przeżywamy, rodzinnych konfliktów; do tego, ażeby była także zgoda na świecie. I, Kochani, tego Daru Pokoju z Nieba pochodzącego, który niesie także i pełnię szczęścia, dobro i dobrobyt, z całego serca, na progu nowego roku Pańskiego 2020 Wam życzę” – mówił Biskup.

Pod koniec Eucharystii przedstawiciele ministrantów i grup parafialnych złożyli życzenia solenizantom oraz wyrazy wdzięczności dla Księdza Biskupa. Na zakończenie życzeń odśpiewano, wspólnie z ubogacającymi tę Eucharystię męskim Chórem Parafialnym, pod dyrekcją Jana Kućmierczyka i organistą Maciejem Semlą: „Życzymy, życzymy…”.

Tego dnia Biskup odwiedził też z kolędową wizytą duszpasterską mieszkania księży pracujących w parafii.

Tekst: Tomasz Wilczyński
FOTO: Tomasz Wilczyński, ks. Przemysław Szot

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.