Olkusz: Diecezjalny Dzień Skupienia Grup św. o. Pio

Data dodania: 2024.10.20

W sobotę 19 października w kościele pod wezwaniem św. M. M. Kolbego w Olkuszu  odbył się III Diecezjalny Dzień Skupienia Grup Modlitwy Ojca Pio z diecezji sosnowieckiej. Koordynatorem spotkania był ks. Dariusz Karoń diecezjalny opiekun Grup modlitwy św. Ojca Pio. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele grup modlitwy z Olkusza, Jangrota, Klucz i Sosnowca.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania przybyłych grup. Następnie uczestniczyliśmy w modlitwie Różańcowej przed Najświętszym Sakramentem. Za wstawiennictwem Świętego Ojca Pio zawierzaliśmy wszystkie grupy sosnowieckiej diecezji i składaliśmy intencje z którymi przybyliśmy na spotkanie. Rozważając tajemnice radosne próbowaliśmy odnieść do swojego życia słowa Świętego, które kierował w swych listach do różnych osób. Różaniec zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Po modlitwie różańcowej wysłuchaliśmy konferencji br. Tomasza Duszyca OFMCap który nawiązał do tematyki obecnego roku duszpasterskiego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” , przedstawiając różne obrazy Kościoła i skupiając się na tym, jak My, jako wspólnoty GMOP możemy odnaleźć swoje miejsce w Kościele i w pełni realizować misję ewangelizacyjną wobec innych i dla dobra innych.

Msza Święta o godz. 12.00 była kulminacyjnym punktem dnia skupienia. W tej części spotkania uczestniczyli nie tylko członkowie grup modlitwy ale także miejscowi parafianie.

Eucharystii przewodniczył ksiądz Dariusz Karoń, homilię wygłosił O. Tomasz Duszyc. Podczas homilii poruszyły nas słowa o życiu z Bogiem, w ciągłej relacji dla budowania której potrzebny jest czas, modlitwa, medytacja ale relacji która przez nas ma docierać do innych osób.

We Mszy św. uczestniczył również ks. Jan Rogowski, który w imieniu miejscowych duszpasterzy powitał przybyłych gości. Dziękowaliśmy Bogu za każdą osobę która podejmuje dzieło modlitwy i za wszystkich opiekunów duchowych. Pamiętaliśmy w naszej modlitwie o Ks. Proboszczu Henryku Chmiele–opiekunie GMOP w Olkuszu. We Mszy Świętej pięknie posługiwali przedstawiciele parafialnej liturgicznej służby ołtarza.

Miłym punktem dnia skupienia było spotkanie przy stole na wspólnym posiłku  i słodkim poczęstunku. Była to okazja do rozmów, poznania się i wymiany spostrzeżeń.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał na pamiątkę olejek św. Ojca Pio wraz z modlitwami za wstawiennictwem Świętego. Błogosławiąc tym olejkiem z wiarą w moc Jezusa Chrystusa za wstawiennictwem św. Ojca Pio zawierzamy się ufnie Panu jak chorzy z Ewangelii.

O godzinie 15.00 Koronką do Miłosierdzia Bożego prowadzoną przez ks. Dariusza Karonia zakończył się nasz Diecezjalny Dzień Skupienia. Po koronce mogliśmy uczcić relikwie św. Ojca Pio poprzez indywidualne błogosławieństwo i ucałowanie.

Podczas Diecezjalnego Dnia Skupienia odbyła się zbiórka nowych baterii AA 1,5V  na rzecz bezdomnych objętych opieką  Dzieła Pomocy Ojca Pio z Krakowa. Gościliśmy również br. Macieja Zinkiewicza OFMCap - dyrektora i redaktora naczelnego Wydawnictwa Serafin który zapoznał nas z szeroką i ciekawą ofertą wydawnictwa Serafin.

Uczestnicy spotkania mogli w przerwie nabyć ciekawe pozycje książkowe związane z św. o. Pio, psychologią i duchowością – autorstwa br. Piotra Kwiatka OFMCap oraz produkty Manufaktury Kapucyńskiej.

Diecezjalny Dzień Skupienia przygotowała miejscowa Grupa Modlitwy Ojca Pio z wsparciem grup uczestniczących w spotkaniu.

Edyta Dołęga