Olkusz: Dni Muzyki Organowej (dzień II)

Data dodania: 2021.10.10

9 października w Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu odbywał się drugi koncert XXII Międzynarodowych Olkuskich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpili m.in. Piotr Zawistowski – bas; Teresa Piech – skrzypce; Grzegorz Pytlik, Michał Sinkowski, Bogdan Poznał – puzony; Krzysztof Musiał – organy; Krzysztof Urbaniak – organy, kierownictwo artystyczne.

Słowo powitania wygłosiła pani prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu, Lidia Kalecińska. Następnie artystów i utwory przybliżył zebranym dr hab. Krzysztof Urbaniak – dyrektor artystyczny Festiwalu.

Zwrócił on uwagę, przypomniał m.in., że pod koniec wieku XVI – prawdopodobnie po pożarze tego olkuskiego kościoła św. Andrzeja – postanowiono nie tylko zająć się jego wyposażeniem, ale zdecydowano się także na zakup muzykaliów.

To były wydawnictwa nutowe, które stały się materiałem wykorzystywanym przez pracujących w tym miejscu instrumentalistów. Korzystano z nich w wieku XVI, ale też i w XVII. W olkuskiej farze starano się bowiem utrzymywać życie muzyczne na satysfakcjonującym poziomie.

Podczas pierwszego dnia festiwalowego usłyszeć można było więc dzieła, znajdujące się w tzw. „Partesach olkuskich”, które dzisiaj są przechowywane w bibliotece uniwersyteckiej w Warszawie, a pochodziły właśnie z tych materiałów nutowych, które zakupiono do fary olkuskiej w wieku XVI.

Artyści w koncercie „Muzyka fary olkuskiej - XVI i XVII w.” wykonali: Pieśń Bractwa Św. Anny „Chwalmy Boga z wysokości”, następnie utwory Ivo de Vento, Johanna Knofela, Gallusa Dresslera, a także (wykonywane naprzemiennie z innymi utworami), powstałe obecnie, Interludium – trzy Improwizacje i Postludium – Improwizacja.

Partnerzy Dni Organowych, to: Województwo Małopolskie i Urząd Miasta i Gminy Olkusz.

Sponsorami byli firma Interkonekt z Wolbromia, dostawca sieci światłowodowej (Fiber), dzięki której koncert był transmitowany przez internet, firma Arkop z Bukowna, a także dostarczyciel kwiatów dla wykonawców koncertów Centrum Kwiatowe Pana Ryszarda Kafla.

opracowanie tekstu i zdjęcia: Tomasz Wilczyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.