Olkusz: Dni Muzyki Organowej (dzień III)

Data dodania: 2021.10.11

10 października, w Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu odbył się trzeci i ostatni koncert w ramach XXII Międzynarodowych Olkuskich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, pod Honorowym Patronatem Romana Piaśnika - Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Na organach Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego zagrała Hanna Dys.

Na początek głos zabrał ks. Mieczysław Miarka – proboszcz miejsca, witając wszystkich i dziękując za dotychczasowe, pełne najwspanialszych przeżyć, dni oraz za ich organizację. Szczególnie tego dnia powitał artystkę – panią H. Dys. Życzył także dobrego przeżycia koncertowego.

Następnie słowa wdzięczności dla organizatorów i artystów oraz zebranych wyraził burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, dodając, iż chociaż jest nam żal, że Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej zbliżają się do końca, to jest przekonany, iż mistrzowskie umiejętności Pani Profesor będą pięknym podsumowaniem tej uczty duchowej. Wszystkim zebranym życzył wspaniałego koncertu.

Przybyłych powitała następnie pani prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu, Lidia Kalecińska. Koncertu wysłuchali m.in. wicedziekan dekanatu olkuskiego ks. Stanisław Parkita – proboszcz parafii pw. Św. Barbary w Olkuszu, ks. Stefan Rogula i ks. Robert Żwirek. Przybył też dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Olkuszu, Marcin Wiercioch.

Następnie słowo powitania, wraz z prezentacją wykonawcy i utworów wygłosił dyrektor artystyczny tych olkuskich Dni Krzysztof Urbaniak. Hanna Dys to – jak zauważył - profesor w klasie organów Akademii Muzycznej w Gdańsku, koncertująca organistka, wydawca utworów organowych, juror konkursów organowych. Wykonywane przez nią utwory prezentowały dwa kręgi kulturowe: północ i południe.

Wsparcie finansowe w realizacji tego przedsięwzięcia – Międzynarodowych Olkuskich Dni - udzielone zostało przez Marszałkowski Urząd Wojewódzki w Krakowie oraz przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.

Na zakończenie słowo wdzięczności wyraziła pani prezes Lidia Kalecińska.

opracowanie tekstu i zdjęcia: Tomasz Wilczyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.