Olkusz: Dni Muzyki Organowej w Bazylice (dzień I)

Data dodania: 2021.10.10

8 października w Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu rozpoczęły się XXII Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, pod patronatem Romana Piaśnika - Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Wystąpili goście z Bremy – zespół Bremer Barock Consort, pod dyrekcją Manfreda Cordesa – w koncercie inauguracyjnym pt.: „Polichóralna muzyka Europy Środkowej Laudate Dominum - dzieła wokalne i instrumentalne Hansa Leo Hasslera”. Olkuskie organy Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego stały się podczas tego koncertu częścią zespołu muzyków.

Słowo powitania wygłosił ks. Mieczysław Miarka - proboszcz Bazyliki, życząc na koniec, by ten koncert stał się momentem zadumy i refleksją nad wspaniałą kulturą muzyczną minionych wieków. Następnie głos zabrał burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, zauważając m.in., że organy Hansa Hummla są wizytówką Olkusza, znaną w całej Europie; przyznał także, iż z dumą objął swoim patronatem tegoroczną edycję Międzynarodowych Olkuskich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, jako wydarzenia potrzebnego i budującego naszą wrażliwość.

W imieniu Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu powitała zebranych prezes Stowarzyszenia, Lidia Kalecińska, podając też informacje na temat koncertu.

Później głos zabrał dyrektor artystyczny Festiwalu dr hab. Krzysztof Urbaniak, przedstawiając wykonawców (przybyło 14 osób, występujących na trzech chórach - balkonach organowych) i utwory monograficzne Hansa Leo Hasslera - który wspaniale panował nad „tkanką” kompozytorską.

Obecny był też dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Olkuszu, Marcin Wiercioch, jako współorganizatora wydarzeń związanych z tymi Międzynarodowymi Dniami Muzyki.

Koncertu słuchał także ks. Stefan Rogula i ks. Robert Żwirek, jak również licznie przybyli świeccy melomani, miłośnicy muzyki.

Koncert został zorganizowany przez parafię pw. Św. Andrzeja Ap. w Olkuszu, Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu, a współorganizatorem był Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Sponsorem był m.in. Urząd Marszałkowski w Krakowie – projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Koncert transmitowany był przez internet.

W Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej w Olkuszu odbywała się od tego dnia impreza towarzysząca – wystawa artystów olkuskich Harmonia Sacra (trwająca przez miesiąc).

opracowanie tekstu i zdjęcia: Tomasz Wilczyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.