Olkusz: Letni Festiwal Organowy

Data dodania: 2023.08.20

19.08.2023 o godz. 19.00 rozpoczął się w Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu trzeci z koncertów Letniego Festiwalu Organowego „Organy Srebrnego Miasta 2023”, pod patronatem Romana Piaśnika – Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Na organach Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego zagrali tego dnia: Piotr Arseniuk (Warszawa) i Michael Bennett (Amsterdam).

Słowo na początku koncertu wygłosił ks. proboszcz miejsca Mieczysław Miarka, później głos zabrała Lidia Kalecińska - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla. Zaraz przed koncertem organowym trzecią prelekcję z cyklu „Organowe podróże” zaprezentował dr hab. Krzysztof Urbaniak.

Przedstawił też artystów – młodego pokolenia - i wykonywane utwory. W prelekcji podjął temat ujęcia organowych podróży pod kątem materiałów, surowców, wszystkiego tego, co niezbędne jest, aby instrument mógł powstać. W olkuskiej Bazylice na pierwszym piętrze, nad kruchtą jest pomieszczenie na miechy organowe.

Do powstania tego pomieszczenia konieczne było podjęcie pewnych przedsięwzięć budowlanych, w tym zgromadzenie materiałów, m.in. kamienia parczewskiego, czerwonego (także piasku, wapna). Nad budową czuwał włoski mistrz – Antoni. Na miejscu dostępny był ołów jako składnik budowy samych organów. Wiemy, że zarządca kościoła podarował mniej więcej 50 procent tego materiału – kilkadziesiąt cetnarów. W skład materiału organowego wchodzi też cyna: sprowadzana z Niemiec - cyna „górska”- nie najwyższej jakości, cyna indyjska i angielska, z Kornwalii - ta cyna była najszlachetniejsza.

Do lutowania piszczałek potrzebny był jeszcze bizmut, który sprowadzono tu z Gdańska. Było też drewno (produkt lokalny). Zamówiono także mosiądz do stroików niektórych piszczałek, który przybył z Wrocławia i Krakowa. Również osoby pracujące nad organami dotarły z różnych kierunków (np. obok H. Hummla, pracowali czeladnicy z Wrocławia, z Niemiec, znad wybrzeża morza bałtyckiego).

P. Arseniuk zaprezentował dzieła: Anonima, Paul’a Hofhaimer’a, Johann’a Kaspar’a Kerll’a, Georg’a Bӧhm’a i Michelangelo Rossi’ego. M. Bennett wykonał utwory jednego twórcy: John’a Bull’a.

oprac. tekstu i zdj. Tomasz Wilczyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.