Olkusz: diecezjalny turniej tenisa stołowego ministrantów

Data dodania: 2023.12.13

W Olkuszu, po raz dwudziesty szósty, odbyły się Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Sosnowieckiej w Tenisie Stołowym. W wydarzeniu wzięło udział prawie 90 przedstawicieli dekanatów naszej diecezji.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: administrator apostolski diecezji aosnowieckiej abp Adrian Galbas SAC oraz burmistrz Miasta i Gminy Olkusz - Roman Piaśnik.

Tradycjnie, jak co roku do Olkusza przybyli kapłani, ceremoniarze, lektorzy i ministranci, aby rozegrać turniej tenisa stołowego. Mistrzostwa poprzedziły eliminacje w dekanatach, które wyłoniły po dwóch zawodników z trzech kategorii wiekowych:

Ministrant: rok urodzenia 2012-2016
Lektor młodszy: 2008-2011
Lektor starszy: 2003-2007

Poza tymi trzema kategoriami, swój turniej rozgrywali także kapłani naszej diecezji.

Mistrzostwa rozpoczęła wspólna modlitwa, którą poprowadził dziekan dekanatu olkuskiego, ks. Henryk Chmieła. Następnie ksiądz dziekan odczytał list, jaki do uczestników mistrzostw skierował ks. abp Adrian Galbas. Administrator Apostolski Diecezji Sosnowieckiej pozdrowił w nim wszystkich uczestników, a także zwrócił uwagę na to, że sport nie służy jedynie rozwojowi fizycznemu, a turnieje wyłonieniu zwycięzców. Jak zauważył, powołując się na Jana Pawła II: "sport jest z pewnością jednym z ważnych zjawisk, zdolnym przekazać bardzo głębokie wartości językiem powszechnie zrozumiałym". Podkreślił, że sport uczy "człowieczeństwa, wzajemnych relacji opartych na przyjaźni, zaufaniu, uczciwości, szacunku i zdrowej rywalizacji".

Po odczytaniu listu głos zabrał p. Jacek Bujas - Dyrekor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu, który reprezentował także Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Dyrektor podziekował zawodnikom za obecność, sportową postawę i zachęcił do uczciwej rywalizacji.

Nad przebiegiem spotkania czuwali sędziowie MOSiR w Olkuszu, którzy poprowadzili zawody.

Rozgrywki wyłoniły zwyciezców czterech kategorii: ministranci, lektorzy młodsi, lektorzy starsi i kapłani. Zostali oni nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami i dyplomami.

W ogólnej klasyfikacji najlepszym dekanatem okazał się dekanat Podwyzszenia Krzyża Świętego w Wolbromiu.

Gratulujemy wszystkim zwyciezcom i zapraszamy za rok!

ks. Łukasz Tkaczyk
moderator diecezjalny