Olkusz: Modlitwa za miasto w Nowy Rok

Data dodania: 2021.01.03

W pierwszym dniu nowego, 2021 roku – Mszę Świętą o godz. 13.00, za miasto i gminę Olkusz oraz za dekanat olkuski, w bazylice pw. Św. Andrzeja Ap. w Olkuszu, odprawił pasterz naszej diecezji, Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Udział w tej koncelebrowanej Eucharystii brali także: ks. proboszcz Mieczysław Miarka, obchodzący w tym dniu swoje imieniny, a także ks. prał. Stefan Rogula – obchodzący w dniu następnym urodziny; uczestniczył również sekretarz Księdza Biskupa ks. Przemysław Szot. Obecny był burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik z małżonką i wierni, którzy ze względu na ograniczenia pandemiczne mogli uczestniczyć w mniejszej liczbie. Szczególną intencją w czasie tej Przenajświętszej Ofiary objęci zostali solenizanci: proboszcz miejsca - ks. Mieczysław Miarka i ks. Stefan Rogula.

Na rozpoczęcie noworocznej Eucharystii przyzywano pieśnią Ducha Świętego, w celu uproszenia Łask, światła i mocy Bożej w tym nowym czasie. Następnie Gospodarz miejsca wygłosił słowo, w którym m.in. przypomniał przepisy obowiązujące w czasie pandemii koronawirusa, a także powitał przybyłych gości. Homilię wygłosił bp Grzegorz Kaszak:

- Pierwszy dzień roku – roku Pańskiego 2021 – to jest dzień, w którym Kościół prosi usilnie wszystkich ludzi o modlitwę o pokój. My dobrze wiemy, że pokój jest nam potrzebny do tego, abyśmy mogli spokojnie żyć - mówił biskup sosnowiecki.

Ksiądz Biskup przypomniał w Słowie Bożym, że pokój, to jest stan, gdzie nie ma wojny. – Wojna – jak mówił Święty Jan Paweł II – to jest porażka ludzkości. Wojna to śmierć, to kalectwo, to nieszczęście, to krzywdy, przemoc, grabież. To wszystko, co my określamy jednym słowem: okrucieństwo wojny – kontynuował Pasterz naszej diecezji. - My, Polacy coś na ten temat wiemy. Moglibyśmy o tym długo mówić. Pokój to stan, gdzie nie ma wojny. Ale czy taki pokój nam wystarcza? Zobaczcie Kochani, że są jeszcze dzisiaj kraje, chociażby w Afryce, niektóre kraje arabskie czy też w Azji - tam nie było wojny. Ale co się okazało? – że był dyktator, który wszelkie sprzeciwy, poglądy, które mu nie odpowiadały krwawo tłumił. Były egzekucje, były tortury, przepełnione więzienia. Ale jak by ktoś popatrzył, to powiedziałby, że tam nie ma wojny. Tam jest pokój. Czy o to nam chodzi? Pokój bez wojny to jeszcze jest coś małego. Musi być coś więcej, o co Pana Boga prosimy. Prosimy Pana Boga o to, ażeby stworzone zostały takie warunki, by każdy mógł godziwie żyć. O to nam chodzi.

- Kiedy aniołowie zapraszali pasterzy, aby przyszli do Dzieciątka Jezus, którego tytuł brzmi także Książę Pokoju, mówili do nich, że Pan Jezus przyniósł wielki dar: pokójkontynuował bp Kaszak. - Później Pan Jezus mówił do swoich uczniów: - Pokój zostawiam wam, pokój Mój daję wam, nie tak jak daje świat. – O co chodziło Panu Jezusowi? Mówi, że przechodzi z darem, którego świat nie może dać, wytworzyć; że jest to dar pochodzący z Nieba. A skoro dar, to moje siły, moje zdolności, umiejętności nie wystarczają…, to trzeba o niego pokornie prosić.

O co chodziło Panu Jezusowi?, i aniołom, którzy mówili, że ta Boża Dziecina przyniosła pokój ludziom Jego upodobania? Panu Jezusowi chodziło o to, że tylko On jest w stanie dać człowiekowi pełnię szczęścia – tak byśmy mogli powiedzieć. Pokój, o którym mówi Pan Jezus to jest pełnia szczęścia. I mówi: - Nie licz człowieku, że jesteś tak inteligentny z tego jedynie powodu, iż potrafisz nie wiem jakie układy, pakty międzynarodowe podpisać. To wszystko mało. Nie licz człowieku tylko na swoje siły, że będziesz w stanie zaprowadzić tu, na ziemi, pokój. – Historia uczy nas, że tak nie jest. Jesteśmy za słabi. Pan Jezus mówi: - To jest dar. Ja cię mogę uczynić szczęśliwym. Bo Ja ci daję też niewidzialną moc do tego, abyś, chociażby tą pychę, którą w sobie masz, tą czasami i nienawiść, zazdrość, nieopanowaną chęć posiadania, abyś to wszystko zwyciężył. Ja ci daję niezwykłą moc do tego, abyś był naprawdę szczęśliwy, w Bogu.

Ksiądz Biskup złożył też, u progu 2021 roku, najserdeczniejsze życzenia pomyślności i właśnie tego prawdziwego pokoju, tego pełnego szczęścia: - Niech Boża Dziecina obdarza Was tym darem, abyście byli zdrowi, niech w sercu Waszym gości dużo radości, miłości. I tymi darami abyście się w tym roku 2021 dzielili.
Te życzenia bp Kaszak w sposób szczególny skierował do ks. prob. M. Miarki i ks. S. Roguli: - Z prośbą, ażeby Bóg dał im prawdziwe szczęście, prawdziwy pokój.

- Podnieś rękę Boże Dziecię. Błogosław Olkuszowi, całej Gminie i całemu prześwietnemu Dekanatowi olkuskiemu powiedział na koniec homilii Ksiądz Biskup.

*  *  *

Podczas ogłoszeń parafialnych ks. Grzegorz Woszczek przeczytał życzenia noworoczne Konferencji Episkopatu Polski, m.in. aby Pan Bóg błogosławił wszystkim zmagającym się z pandemią. Dołączył też życzenia od kapłanów.

Po zakończeniu tej Eucharystii – którą kończyło specjalne błogosławieństwo na nowy rok - życzenia dla Księdza Biskupa, Księdza Proboszcza i Księdza Jubilata złożyli przedstawiciele liturgicznej służby ołtarza i wiernych parafii, reprezentujący wszystkich obecnych na tej Mszy Św., parafian i grupy parafialne. W życzeniach ministrantów wspomniano też postać Świętego Józefa, którego rok został ogłoszony przez Papieża Franciszka. Na fakt ten zwrócił również uwagę Pasterz naszej diecezji.

Później słowo wdzięczności oraz życzenia wyraził ks. proboszcz Mieczysław Miarka. Następnie życzeniami Księdza Biskupa i kolędą, rozpoczętą od słów: „Podnieś rękę Boże Dziecię”, zakończyła się olkuska uroczystość.

oprac. tekstu i foto: Tomasz Wilczyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.