Olkusz: odpust w Bazylice św. Andrzeja

Data dodania: 2020.12.02

30-go listopada 2020 parafia pw. Św. Andrzeja Ap. w Olkuszu przeżywała swój odpust. Uroczystej Mszy Św. o godz. 17.00 w olkuskiej bazylice przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak – Pasterz naszej diecezji.

W koncelebrze tej Eucharystii udział brali: ks. Mieczysław Miarka – proboszcz miejsca, głoszący też słowo na początek i pod koniec Przenajświętszej Ofiary oraz sekretarz Księdza Biskupa ks. Przemysław Szot. Obecny był ks. Stefan Rogula; przybyły również siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, pracujące w parafii.

Uroczystość uświetnił parafialny chór mieszany Cantores Minores Basilica Sancti Andreae - pod kierownictwem ks. Roberta Żwirka. Z racji pandemii koronawirusa w bazylice olkuskiej, zgodnie z aktualnymi restrykcjami sanitarnymi, uczestniczyć mogło jedynie 61 osób. Zebrani łączyli się duchowo z tymi, którzy nie mogli przybyć ze względu na ograniczenia oraz z osobami najbardziej potrzebującymi modlitwy i wsparcia. Grupa dzieci z rodzicami reprezentowała dzieci całej parafii.

Słowo Boże wygłosił Ksiądz Biskup. Zauważył w nim m.in., że Św. Andrzej, który jako pierwszy spotkał Jezusa Chrystusa, zorientował się, że to jest Mesjasz i poszedł z tą dobrą wiadomością do drugiego człowieka, do swojego brata, uczy nas w sposób szczególny swoją postawą, by iść do drugiego człowieka, który może przeżywa niełatwe chwile, iść i wskazać mu Jezusa Chrystusa.

On ma mądrość Słowa, które pouczy Cię jak żyć, żeby Tobie, Twoim bliskim i innym było dobrze (…). Pokaż światu Jezusa Chrystusa, przyprowadź ludzi do Tego, który zwycięża wszelkie zło, do Tego, o którym Głos z Nieba powiedział podczas Chrztu w Jordanie: - "To jest Mój Syn Umiłowany, Jego słuchajcie" – Jego słuchajcie, jeżeli pragniecie, aby na tej ziemi było szczęście, abyście także, kiedy przekroczycie próg śmierci, znaleźli się w Niebie, osiągnęli życie wieczne. Tego nas uczy dzisiejszy Patron, Święty Andrzej - mówił bp Grzegorz

Bp Grzegorz Kaszak zwrócił uwagę na odrzucanie Jezusa Chrystusa, również w naszym kraju, w którym wznosi się krzyk sprzeciwu wobec Boga Wszechmogącego, a dotyczy to także – co jest odrzuceniem Stwórcy – życia nienarodzonego:

Krzyczy się, że trzeba zabijać dzieci nienarodzone. Mówi się tylko o kobiecie, ale czemu się nie mówi o tym dziecku, które przyszło na świat nie z własnej woli?. To dorośli sprawili, współpracując z Bogiem, że zostało poczęte, że jest bezbronne i niewinne, bo tak stworzył Stwórca. Powierzył ten skarb człowiekowi, a w szczególności matce.

I ostrzega nas Bóg od samego zarania, od samego stworzenia, od początku istnienia tego świata słowami Pisma Świętego, które skierował do ludzkości: - "Upomnę się u człowieka o życie człowieka." – To znaczy: - Wymierzę sprawiedliwość. – I o tym, kochani powinniśmy pamiętać. Nasz pokój to nie tylko stan bez wojny, ale sprawiedliwość, miłość, zgoda, wszystkie dary, dobrodziejstwa, których pragnie dla nas Jezus Chrystus. One są zagrożone, bo jeżeli Boga odrzucimy, to nie będzie szczęścia, chociaż byśmy nie wiem co robili w tym naszym ukochanym kraju.

Trzeba nam się dużo modlić o to, ażeby nasz Pan Jezus Chrystus ze wszystkim był przyjęty. I On wtedy, w tej naszej ukochanej Ojczyźnie, jakże obolałej – czego doświadczamy także przez pandemię – będzie królował. I nastanie szczęście. Czego naszej ukochanej Polsce, a także i prześwietnej Waszej Parafii w Olkuszu życzę - zakończył bp Kaszak.

Na zakończenie, przy wystawionym Przenajświętszym Sakramencie, odmówiono modlitwy ku czci Św. Andrzeja Ap. i Ksiądz Biskup udzielił wszystkim uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

foto i opracowanie tekstu: Tomasz Wilczyński