Olkusz: Powiatowy Festiwal Kolęd

Data dodania: 2019.01.15

W niedzielę 13 stycznia 2019, o godz. 18.00, odbył się w olkuskiej bazylice Finał VII edycji Powiatowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek – w ramach klas III gimnazjalnych. Koncert prowadziła, zaangażowana w jego organizację, Małgorzata Kocjan. Na widowni zasiedli m.in.: ks. bp Piotr Skucha, proboszcz bazyliki ks. Mieczysław Miarka i ks. jubilat Stefan Rogula, a także ks. Piotr Noga. Ks. bp P. Skucha przewodniczył wcześniej – o godz. 17.00 – Mszy Św. i wygłosił Słowo Boże, przypominając m.in. wydarzenie chrztu Jezusa Chrystusa w rzece Jordan i wagę sakramentu chrztu św., który jest u podstaw całego naszego życia. Zauważył też, że dobrze by było uświadomić sobie i pamiętać datę swojego chrztu św. To jest droga, która prowadzi nas do wiecznego szczęścia. Ksiądz Biskup zwrócił też uwagę, iż niektórzy rodzice mówią, że jak dziecko będzie dojrzałe, to wybierze czy będzie chciało przyjąć Chrzest Św.: - To tak, jakbyśmy do osiemnastego roku życia (dziecka) mówili: - Nie idziesz do szkoły, bo jak dojrzejesz, będziesz miał 18 lat, wtedy sobie będziesz wybierał to, co będziesz chciał. – Troska Matki o rozwój dziecka, troska Kościoła - który jest naszą Matką – o rozwój każdego z nas. Inaczej nie będziemy doświadczali rozwoju. Ks. bp Piotr Skucha podkreślał też potrzebę wdzięczności Panu Bogu za nasz Chrzest Św. – że nas wprowadził w tę wspólnotę ludzi, którzy idą za głosem Jezusa Chrystusa.

Później M. Kocjan wyczytywała laureatów konkursu kolęd, a ks. bp P. Skucha i ks. prob. M. Miarka dawali nagrody. Następnie laureaci śpiewali kolędy. Po czym Małgorzata Kocjan podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w ten Festiwal. Ksiądz Biskup wygłosił Słowo - zauważając wyjątkowość polskich kolęd pod względem melodii, ale i treści, w których jest zawarta Ewangelia - udzielił też Błogosławieństwa i na zakończenie zaśpiewano wspólnie kolędę „Lulajże Jezuniu”.

Tekst i FOTO: Tomasz Wilczyński