Olkusz: przysięga 11. Małopolskiej Brygady WOT

Data dodania: 2022.05.21

"Zawsze gotowi - zawsze blisko" - to motto polskich Wojsk Obrony Terytorialnej. 21 maja na Rynku w Olkuszu miały miejsce obchody Święta 11. Małopolskiej Brygady WOT, połączone ze złożeniem przysięgi przez ochotników, chcących wstąpić w jej szeregi. W uroczystości wziął udział bp Grzegorz Kaszak na zaproszenie wojewody małopolskiego - Łukasza Kmity.

Dowódcą 11. Małopolskiej Brygady WOT jest płk. Marcin Siudziński. Pułkownik, zwracając się do zebranych żołnierzy oraz uczestników uroczystości, powiedział:

- Nie mam wątpliwości, że wywiążecie się doskonale ze zobowiązania złożonego podczas przysięgi. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to nie tylko zobowiązanie i odpowiedzialność, ale także możliwość rozwoju i realizowania swoich pasji. Z okazji święta 11. Małopolskiej Brygady WOT wszystkim żołnierzom oraz pracownikom cywilnym składam wyrazy wdzięczności za zaangażowanie oraz ciężką pracę, a także życzę powodzenia zarówno w służbie, jak i w życiu osobistym - powiedział płk. Marcin Siudziński.

Wśród świątecznych atrakcji nie zabrakło m.in. musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych, pokazu sprzętu służb mundurowych czy wojskowej grochówki.

11. Małopolska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej została sformowana w 2018 r. 22 lutego 2019 Minister Obrony Narodowej przekazał jej dziedzictwo tradycji Zgrupowania Armii Krajowej „Żelbet” oraz nadał jej imię gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek”.

tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia:
Piotr Lorenc, Małopolski Urząd Wojewódzki

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.