Olkusz: W Bazylice wybrzmiała muzyka baroku

Data dodania: 2022.05.20

W Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu, w środę 18 maja 2022 – w 102. rocznicę narodzin św. Jana Pawła II, który jako kardynał Krakowa gościł w tym olkuskim kościele, w nim się modlił - o godz. 19.00 odbył się koncert, podczas którego zagrał Wrocław Baroque Ensemble.

Wystąpili: Andrzej Kosendiak – dyrygent; Marcin Szelest – organy; zespół Wrocław Baroque Ensemble w składzie: Daniel Elgersma, Piotr Olech – kontratenory; Maciej Gocman, Florian Cramer – tenory; Tomas Kral, Jaromir Nosek – basy.

Powitał wszystkich proboszcz parafii - ks. Mieczysław Miarka. Następnie omówił program koncertu Marcin Szelest. Zauważył on m.in., że koncert poświęcony był przede wszystkim prezentacji całej zachowanej twórczości Marcina Leopolity (zm. 1589).

Jeden z jego utworów śpiewano w Olkuszu – zachował się jednak w postaci niekompletnej, więc nie dało się go wykonać podczas tego koncertu. Po wysłuchaniu pięknych utworów, na zakończenie głos zabrała prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu Lidia Kalecińska.

tekst i zdjęcia: Tomasz Wilczyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.