Olkusz: wigilijne spotkanie mieszkańców na Rynku

Data dodania: 2023.12.19

17.12.2023 o godz. 13.00 na Rynku olkuskim odbyła się Wigilia Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz. Na to przedświąteczne spotkanie wigilijne zapraszał Roman Piaśnik - burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

W programie Wigilii od g. 11.30 do 12.45 i od 13.15 do zakończenia odbywał się Koncert Bożonarodzeniowy połączony z wręczeniem przez burmistrza nagród Laureatom VII Olkuskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek. O 12.45 zagrała koncert Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta pod przewodnictwem Wiesława Drygały.

O godz. 13.00 centralnym punktem Wigilii były życzenia burmistrza Miasta i Gminy Olkusz R. Piaśnika oraz życzenia, modlitwa, odczytanie fragmentu Ewangelii oraz poświęcenie opłatków przez ks. Henryka Chmiełę – olkuskiego dziekana. Później powitano w Olkuszu Betlejemskie Światełko Pokoju, wszyscy składali sobie nawzajem życzenia i dzielili się opłatkiem. Na jednym ze stoisk wigilijnych można było się włączyć w pomoc w leczeniu i operacji dwuletniej Natalki. Był też m.in. świąteczny poczęstunek, paliło się również ognisko harcerskie.

Otwierający uroczyście Wigilię Mieszkańców burmistrz Roman Piaśnik powiedział m.in.: „Pozwolą Państwo, że z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia złożę wszystkim tu obecnym najserdeczniejsze życzenia. Niech najbliższy czas spędzony wspólnie, w atmosferze miłości i pokoju, da siłę do pokonywania wyzwań, jakie przyniesie nam nowy rok 2024, niech dobre zdrowie, radość towarzyszy Państwu każdego dnia, a nadchodzący rok przyniesie spełnienie najskrytszych marzeń”.

Ks. H. Chmieła zauważył m.in. podczas składania życzeń, iż Boże Dziecię przynosi nam radość. I dodał: „Niech nie będzie zmarnowany żaden dzień na bezsens, na jakieś troski, ale niech będzie każdy dzień przeżywany z Bożą pomocą, w takim znaczeniu, aby być bliżej Boga i być bliżej drugiego człowieka. Szczęść Boże na Święta i cały nowy 2024-ty rok”.

Światełko Betlejemskie przekazał burmistrzowi R. Piaśnikowi komendant Hufca ZHP Olkusz Mikołaj Koch, który zauważył m.in.: „Hasłem, które towarzyszy tegorocznej sztafecie jest: „Czyńmy pokój” – które również jest szansą do refleksji, czym tak naprawdę jest ten pokój”.

Na tą uroczystą Wigilię przybyli także, obok wielu mieszkańców, m.in. ks. Stanisław Parkita, ks. Mieczysław Miarka – gospodarz olkuskiej parafii przy Bazylice pw. św. Andrzeja Ap., sąsiadującej z olkuskim Rynkiem, ks. Grzegorz Gołuszka, a także ks. Grzegorz Woszczek; obecni byli również dwaj wiceburmistrzowie Olkusza Marcin Wiercioch i Dariusz Murawski oraz Katarzyna Bożek – sekretarz Miasta i Gminy Olkusz.

tekst i zdjęcia: Tomasz Wilczyński