Olkusz: zakończenie Letniego Festiwalu Organowego

Data dodania: 2023.08.21

20.08.2023 o godz. 19.00 rozpoczął się w Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu czwarty - ostatni z koncertów Letniego Festiwalu Organowego „Organy Srebrnego Miasta 2023”, pod patronatem Romana Piaśnika – burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Na organach Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego zagrał tego dnia Maurizio Croci (Fryburg).

Słowo na początku koncertu wygłosił ks. Mieczysław Miarka – proboszcz olkuskiej Bazyliki, wyrażając m.in. podziękowania za trud tworzenia Festiwalu. Przemawiał też burmistrz R. Piaśnik, który dziękował organizatorom, księdzu proboszczowi oraz artystom, biorącym udział w Festiwalu, i powiedział, iż jest dumny, że mógł po raz kolejny wesprzeć tę piękną inicjatywę, która porusza serca i naszą wrażliwość.

Później głos zabrała Lidia Kalecińska - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla, wyrażając m.in. wszystkim słowa wdzięczności. Festiwal był organizowany przez to Stowarzyszenie oraz Parafię przy olkuskiej Bazylice. Obecny był Michał Mączka z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu – współorganizatora tego Festiwalu.

Finansowanie pozyskano z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie oraz od Starostwa Powiatowego w Olkuszu. Wspierali też sponsorzy indywidualni oraz firmy. Zaraz przed koncertem organowym czwartą prelekcję z cyklu „Organowe podróże” zaprezentował dr hab. Krzysztof Urbaniak – dyrektor artystyczny Festiwalu. Przedstawił też artystę i wykonywane przez niego utwory. W prelekcji podjął temat ujęcia organowych podróży pod kątem najdłuższej podróży, jaką odbyły olkuskie organy H. Hummla po około 400-tu latach od ukończenia ich budowy.

Dyrektor Festiwalu zwrócił tu uwagę, iż uczestnikiem tej podróży, jej świadkiem, obserwatorem i współorganizatorem był ks. proboszcz Mieczysław Miarka, który „z wielkim zaangażowaniem i odwagą podjął się wielkiego dzieła konserwacji instrumentu”. Trwała ona trzy lata (poprzednia trwała ok. 20 lat /w czasach komunistycznych – przyp. wt/), ale poprzedzona została wieloletnimi przygotowaniami, których pierwsze kroki, przy współudziale Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla, stawiane były mniej więcej w 2006 roku.

W ramach tej trzyletniej podróży, za wyjątkiem zewnętrznej oprawy, cały instrument, wszystkie piszczałki – prawie dwa tysiące, wszystkie elementy mechanizmu, pojechały do Niderlandów, do miejscowości Zaandam (niedaleko Amsterdamu), by tam, pod okiem jednej z najbardziej doświadczonych firm o ponad stuletniej tradycji - Flentrop Orgelbouw, dokonać konserwacji. Ten pobyt organów za granicą trwał mniej więcej dwa i pół roku.

M. Croci, w ramach „Rigore e maraviglia: europejska muzyka organowa przełomu XVI i XVII wieku”, zaprezentował dzieła autorów, którymi byli: Heinrich Scheidemann, Jan Pieterszoon Sweelinck, Andrea Gabrieli, Giovanni De Macque, Bernardo Storace i Samuel Scheidt.

Wśród licznych słuchaczy koncertu znaleźli się również: olkuski wicedziekan ks. Stanisław Parkita – proboszcz Parafii pw. św. Barbary w Olkuszu, ks. prałat Stefan Rogula, ks. Robert Żwirek i parafialny organista Maciej Semla.

Na zakończenie Krzysztof Urbaniak i Lidia Kalecińska zaprosili na kolejne, odbywające się w październiku br. (6-8), XXIV Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, a L. Kalecińska zauważyła także m.in., iż koncertu wysłuchali też harcerze z Zakopanego.

oprac. tekstu i zdj. Tomasz Wilczyński