Peregrynacja relikwii św. Teresy w "Betlejem"

Data dodania: 2023.08.17

W święto Wniebowzięcia NMP we Wspólnocie „Betlejem” w Jaworznie miała miejsce peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Już od rana miało miejsce czuwanie i powitanie relikwii, poświęcenie róż oraz czas na osobistą modlitwę w oratorium. O 18:00 bp Grzegorz Kaszak przewodniczył Mszy Świętej. Homilię wygłosił o. Mariusz Wójtowicz OCD.

- Taką sprawą, która zauważyła św. Teresa, były wielkie pragnienia. Ona miała przeogromne pragnienia, które ją przerastały. Moglibyśmy powiedzieć, że to wbrew takiemu podejściu, gdzie dziś w każde przestrzenie naszego życia wkrada się minimalizm i utylitaryzm - św. Teresa mówi „Ja chcę być maksymalistką życiową” - mówił w czasie homilii karmelita bosy.

Zauważył także, że pragnienia mogą być jak szklanka, kubek lub naparstek. Każdy z tych przedmiotów ma inną pojemność.

- Każdy z nas w swoim życiu dostał inną „pojemność” swojego wnętrza. Ale istotne jest, żeby ten naparstek, szklanka lub ten większy kubek były pełne Bożego działania i Bożej obecności. Jeżeli wobec tej wielkiej Teresy, która chciała się nazywać „małą” czujemy się jak te naparstki - to wcale nie szkodzi. Byle ten naparstek był pełny. A jeśli czujesz się „większym kubkiem”, który jest w stanie w sobie skumulować więcej Bożej obecności - to wspaniale - tłumaczył zaproszony kaznodzieja.

Po Mszy odbył się koncert Kuba Blochel Trio „Twa Miłość wzrastała wraz ze mną”. Zaśpiewali teksty Teresy z Lisieux, Teresy z Avila i Jana od Krzyża. Następnie trwało całonocne czuwanie.

zdjęcia: Basia Skorupa
tekst: Mikołaj Wójtowicz