Pielgrzymka Olkuska dotarła do Czarnej Madonny

Data dodania: 2021.08.13

W piątek 13 sierpnia na Jasną Górę dotarła XXX Olkuska Piesza Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę. Pielgrzymi dotarli na jasnogórski szczyt po południu, gdzie powitał ich bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki. Pątnicy wyruszyli z Olkusza w poniedziałek.

W tym roku ojcem duchownym pielgrzymki był ks. Mariusz Smętek, który głosił do uczestników pielgrzymki olkuskiej Słowo Boże. Podczas konferencji punktem wyjścia do rozważań ojca duchownego stały się myśli Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Dyrektorami pielgrzymki byli diecezjalni duszpasterze Duszpasterstwa Pielgrzymkowo-Turystycznego Diecezji Sosnowieckiej: ks. Paweł Tracz (dyrektor pielgrzymki) oraz ks. Grzegorz Woszczek (wicedyrektor pielgrzymki). Funkcję koordynatora liturgicznego pełnił, podobnie jak w ubiegłych latach, ks. Paweł Stec.

W pielgrzymce udział wzięło osiem grup: grupa złota z Jaworzna, grupa żółto-niebieska będąca grupą rodzin (z Olkusza), pomarańczowa z Wolbromia, biało-czerwona z parafii św. Andrzeja w Olkuszu, biało-zielona z Kluczy, błękitna z Sułoszowej, fioletowa ze Sławkowa oraz biało-niebieska z parafii św. Maksymiliana w Olkuszu. Na trasie do pielgrzymów dołączyła także grupa z Pilicy.

Pomimo ogromnych wyzwań udało się w tym roku ponownie zmobilizować pielgrzymów. Dużym problem było często zorganizowanie osób do kierowanie ruchem i osób odpowiedzialnych muzycznie.

- Powód był prosty: jeszcze w czerwcu z powodów epidemiologicznych nie wiedzieliśmy do końca, jak pielgrzymka będzie wyglądaćwyjaśnił ks. Grzegorz Woszczek.

Każdego dnia na wybranym odcinku do pielgrzymów dołączał bp Grzegorz Kaszak, który co roku towarzyszy pątnikom na różnych etapach ich wędrówki na Jasną Górę.

Razem z olkuską grupą biało-niebieską pielgrzymował także Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski, który od lat należy do grupy kierujących ruchem podczas pielgrzymki.

W przedostatnim dniu Bogumił Sobczyk, starosta olkuski zaopatrzył pielgrzymów i rozdawał im na trasie pączki oraz napoje.

Diecezja Sosnowiecka co roku udaje się na Jasną Górę pieszo w czterech turach pielgrzymkowych: Olkuskiej (sierpień), Zagłębiowskiej (sierpień), Wolbromskiej (sierpień) i w Jaworznickiej (wrzesień).

Organizację XXX Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę wsparło Województwo Małopolskie.

tekst: Mikołaj Wójtowicz
zdjęcia: ks. Przemysław Lech