Pielgrzymka Olkuska wyruszyła do Czarnej Madonny (dzień I)

Data dodania: 2022.08.08

Pan Bóg zaprosił Naród Wybrany na pustynię, bo chciał mu mówić swoje Słowo do jego serca. A ja Was, drodzy Pielgrzymi, chciałbym zaprosić na pielgrzymkę, na której również Chrystus chce wam mówić do serca - mówił bp Piotr Skucha w olkuskiej Bazylice św. Andrzeja w czasie Mszy Świętej inaugurującej XXXI Sosnowiecką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

W wspólnej modlitwie wziął udział również ks. Marian Janus – krajowy koordynator ds. pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski.

Sosnowiecki biskup pomocniczy senior swoją homilię oparł o myśli Prymasa Tysiąclecia. Zauważył, że bł. kard. Wyszyński wszystko postawił na Maryję i nigdy się na niej nie zawiódł:

Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński powiedział: „Nie wszystko w moim życiu było udane. Ale nie pomyliłem się na jednym odcinku – na drodze duchowej na Jasną Górę. Zwycięstwo bowiem przyjdzie przez Maryję”. Dlatego uśmiechajcie się do wszystkich, których spotkacie, również na tej pielgrzymce. Tym, którzy przychodzą z nienawiścią, nie pokazujcie nienawiści, ale serce. - zachęcał pielgrzymów bp Skucha.

Patronami Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę (Pielgrzymki Olkuskiej) od lat są: 

- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz

- Małopolski Urząd Wojewódzki z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą, który był obecny w olkuskiej Bazylice na Mszy inaugurującej pielgrzymkę.

W tym roku uformowało się 10 grup pielgrzymkowych: grupa złota z Jaworzna, grupa żółto-niebieska będąca grupą rodzin (z Olkusza), pomarańczowa z Wolbromia, biało-czerwona z parafii św. Andrzeja w Olkuszu, biało-zielona z Kluczy, błękitna z Sułoszowej, fioletowa ze Sławkowa, biało-niebieska z parafii św. Maksymiliana w Olkuszu, biała z Pilicy oraz zielono-czarna z Będzina. 

Wędrowanie do Częstochowy zakończy się w sobotę uroczystą Mszą Świętą o godz. 16:00 w Jasnogórskiej Bazylice.

tekst: ks. Przemysław Lech

zdjęcia:
Iza Bator,
Piotr Lorenc,
ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.