Pielgrzymka Zagłębiowska u tronu Maryi!

Data dodania: 2023.08.25

XXXII Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka (Pielgrzymka Zagłębiowska) 25 sierpnia dotarła do Częstochowy. Pątników powitał z Jasnogórskiego Szczytu bp Grzegorz Kaszak, zachęcając ich do powierzania Maryi wszystkich swoich spraw i problemów.

W tegorocznym wędrowaniu na Jasną Górę wzięło udział 12 grup pielgrzymkowych razem ze swoimi księżmi-przewodnikami, siostrami zakonnymi i klerykami.

W tym roku, w grupie VII z parafii NMP Nieustającej Pomocy w Sosnowcu-Ostrowach Górniczych, pielgrzymowali nowożeńcy – Amelia i Oliwier Gołuchowscy.

- W czerwcu wzięliśmy ślub. Przez tę pielgrzymkę chcieliśmy podziękować Panu Bogu i Matce Najświętszej za nasze małżeństwo i powierzyć je opiece Bożej. – mówi Amelia z grupy VII.

- Na pielgrzymce jestem trzeci raz, ale pierwszy raz w garniturze (śmiech). Przebieraliśmy się na ostatnim odcinku, ale na szczęście zdążyliśmy. Na Jasnej Górze chcieliśmy dziękować za to, że udało nam się zawrzeć związek małżeński w tak młodym wieku – bo mamy po 20 lat. Chcemy prosić Maryję o to, żeby zawsze była obecna w naszym życiu. – podkreśla Oliwier.

Nowożeńcy są przekonani o szczególnej wartości pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę.

- Myślę, że warto tego spróbować. Chyba się tutaj jeszcze nikt, nigdy nie zawiódł. Każdy wynosi pozytywne wspomnienie z pielgrzymki. Oczywiście jest trudno, ale to wszystko zostaje wynagrodzone przez wspaniały czas, spotykanych ludzi czy konferencje, które możemy wysłuchać. To naprawdę umacnia na cały rok. – zauważa Amelia.

- Ta całodzienna wędrówka pokazuje nam też naszą wędrówkę przez życie. Meczymy się, ale jeśli mamy obrany cel – w życiu czy na pielgrzymce – to do niego dążymy. A gdy go już osiągniemy stajemy się bardzo szczęśliwi – stwierdza Oliwier.

Dla Amelii i Oliwiera to nie jedyna w tym roku ekstremalna wyprawa w duchu wiary, ponieważ mają już za sobą rowerową podróż na Światowe Dni Młodzieży.

- Jesteśmy związani z duszpasterstwem Niniwa w Kokotku, skąd pojechaliśmy na rowerach do Lizbony. To była nasza podróż poślubna (śmiech). Było to wyjątkowe doświadczenie. – zgodnie podkreślają nowożeńcy.

Hasłem XXXIII Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę były słowa „Jesteśmy Kościołem Chrystusa”. Konferencje dla pielgrzymów podczas wędrówki wygłosił ojciec duchowny pielgrzymów – ks. Marcin Słodczyk.

Ostatnim akcentem tegorocznej Pielgrzymki Zagłębiowskiej będzie uroczysta Msza Święta sprawowana dziś (25.08) na Wałach Jasnogórskich o godz. 19:00, koncelebrowana przez bp. Grzegorza Kaszaka.

LINK DO TRANSMISJI
MSZY NA WAŁACH