Pilica: dzień skupienia Grupy św. o. Pio z Sosnowca

Data dodania: 2021.09.20

Grupa Modlitwy Ojca Pio przy parafii Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu swój kolejny, doroczny Dzień Skupienia postanowiła przeżyć w Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej, Opiekunki Rodzin w Pilicy-Biskupicach z dwu powodów.

Pierwszym powodem była potrzeba, która zrodziła się w naszych sercach, by w tych trudnych czasach w jakich obecnie żyjemy nieustannie podejmować modlitwy za rodziny oraz zawierzać rodziny Matce Bożej. Zapragnęliśmy uczynić to przed czczonym w pilickiej świątyni wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej - Opiekunki Rodzin zwłaszcza, że od 26 listopada 2009 roku łączy ten obraz szczególna więź duchowa z takim samym wizerunkiem czczonym w Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej w Rzymie.

Drugim powodem była chęć „odwiedzenia” św. Ojca Pio, który od 1 grudnia 2013 roku obecny jest w tym Sanktuarium w znaku swoich relikwii. Stanowi je cząstka bandaża chroniącego krwawiące rany stygmatów. Nie bez znaczenia dla nas był również fakt, że relikwie te wprowadził i przekazał na ręce ówczesnego proboszcza i gwardiana o. Tomasz Duszyc OFMCap - nasz parafianin.

Dzień Skupienia rozpoczęła Msza święta sprawowana przez ks. Dariusza Karonia, opiekuna duchowego naszej Grupy Modlitwy, którego dekretem z dnia 25 sierpnia bieżącego roku, bp Grzegorz Kaszak mianował Diecezjalnym Koordynatorem Grup Modlitwy św. Ojca Pio w Diecezji Sosnowieckiej.

Ks. Dariusz sprawował Eucharystię w intencji rodzin, ale także w intencji wszystkich Grup Modlitwy Ojca Pio w naszej Diecezji.

Przed Mszą św. słowo powitania, krótką historię klasztoru i obecności franciszkanów w Biskupicach oraz historię cudownego obrazu Matki Bożej Śnieżnej przedstawił gwardian klasztoru, a zarazem proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium o. Błażej Mariusz Sówka

Mszę św. zakończyło zawierzenie rodzin przed łaskami słynącym wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej, a następnie zawierzenie nas i wszystkich Grup Modlitwy w diecezji Świętemu Ojcu Pio i błogosławieństwo jego relikwiami.

Po krótkiej chwili czasu własnego udaliśmy się do Maryjnego Ogrodu Różańcowego, który został utworzony w części ogrodów klasztornych w roku 2005, w roku śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II i tam rozważając tajemnice radosne różańca świętego modliliśmy się o świętość naszych rodzin a także za wszystkie rodziny naszej parafii i diecezji, by były silne Bogiem oraz wierne krzyżowi i Ewangelii. W rozważaniach w przeddzień beatyfikacji sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przypominaliśmy - jakże aktualne również obecnie - nauczanie Prymasa Tysiąclecia o Rodzinie.

Kolejnym etapem Dnia Skupienia była dziękczynna Adoracja Najświętszego Sakramentu którą odprawiliśmy w kościele św. Mikołaja i Wawrzyńca w Dłużcu. Tę piękną zabytkową świątynię – rodzinną parafię ks. Dariusza – nawiedziliśmy po raz drugi i podobnie jak poprzednio zostaliśmy niezwykle gościnnie przyjęci przez gospodarza miejsca, proboszcza ks. Andrzeja Michniewskiego, któremu tą drogą jeszcze raz z serca dziękujemy.

W programie Dnia Skupienia, który tym razem przeżywaliśmy we wrześniu, miesiącu pamięci narodowej, nie zabrakło też akcentu patriotycznego. Nawiedziliśmy zabytkowy cmentarz wojenny w Bydlinie, gdzie znajduje się siedmiometrowy krzyż wraz z tablicami, na których umieszczone zostały nazwiska legionistów poległych w znaczącej bitwie pod Krzywopłotami w 1914 roku.

Pod tym pomnikiem zapaliliśmy znicze i słowami modlitwy ks. Piotra Skargi uczciliśmy pamięć bohaterów. Była też możliwość zobaczenia zrekonstruowanych okopów u podnóża ruin zamku, których zwiedzanie warto wszystkim polecić.

Bogu niech będą dzięki za dar przeżycia tego Dnia Skupienia i za piękną pogodę.

relacja: Teresa Duszyc
animatorka GMOP
w Parafii Matki Bożej Fatimskiej

zdjęcia: Józef Dybek, Zbigniew Duszyc

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.