Pogrzeb ks. Leonarda Zagórskiego

Data dodania: 2020.10.23

21 października odbyła się Msza Żałobna śp. ks. kan. Leonarda Zagórskiego, emerytowanego proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Łazach. Zmarły odszedł do domu Ojca w 80 roku życia i 55 roku kapłaństwa. Od 2015 r. przebywał w Domu Księży św. Józefa w Będzinie.

Ks. kan. Leonard Zagórski był dziekanem dekanatu św. Franciszka z Asyżu, proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Łazach w latach 1986- 2015, duszpasterzem kolejarzy, Rycerzem Niepokalanej. Został odznaczony medalem "Mater Verbi" Tygodnika Katolickiego "Niedziela".

Mszy koncelebrowanej przewodniczył ks. Bronisław Waksmundzki, kazanie wygłosił ks. Grzegorz Gołuszka. Koncelebrowali również ks. Stanisław Wyka - proboszcz parafii św Michała Archanioła w Łazach, jak również wikariusz - ks.Tomasz Pasternak. Do koncelebry dołączyło się 17 kapłanów: rodaków z parafii, byłych wikariuszy oraz pracujących w dekanacie. W uroczystości wzięli udział parafianie z Łaz, Rokitna Szlacheckiego i dzielnicy Podlesie, Rycerze Niepokalanej i chór parafialny "Michael".

W słowach pożegnania ks. Stanisław Wyka, obecny proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Łazach, mówił:

"Dzisiaj przyszło nam pożegnać księdza kanonika Leonarda Zagórskiego, wieloletniego proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Łazach i dziekana Dekanatu św. Franciszka z Asyżu. Dziękujemy Panu Bogu za życie księdza kanonika. Dziękujemy za jego prace duszpasterską. Dziękujemy za włączone do wspólnoty parafii i Kościoła, dzieci przez sakrament Chrztu Świętego.

Dziękujemy za posługę w konfesjonale i rozlewanie Bożego miłosierdzia na serca ludzkie. Dziękujemy za małżeństwa połączone sakramentem Bożej miłości. Dziękujemy za umacnianie w pielgrzymce wiary pokarmem z nieba. Dziękujemy za przeprowadzanie wiernych z tego świata do wieczności. Dziękujemy za twoje piękne głoszone Boże słowo. Dziękujemy za twoją cichą i pokorną służbę w Kościele dla chwały Bożej. Dziękujemy za wszelkie dobro które księże kanoniku pozostawiasz pośród nas."

W imieniu parafian ks. Leonarda Zagórskiego pożegnała p. Barbara  Staniaszek - prezes Rycerstwa Niepokalanej w parafii św. Michała w Łazach:

"W dniu dzisiejszym stojąc przy trumnie schylamy głowy, aby pożegnać kapłana i człowieka. Odszedł od nas długoletni proboszcz ksiądz kanonik Leonard Zagórski, Rycerz Niepokalanej. 55 lat u ołtarza wytrwałeś - Boży Sługo, głosząc pięknie słowo Boże, dzieląc się Dobrą Nowiną, towarzysząc nam z modlitwą w sercu, prowadząc nas szlakiem wiary. Księże Leonardzie, Twój duch i cząstka Twego życia została w nas zaszczepiona, a wiara święta ożywiona. Chodziłeś zawsze w Bożej obecności z rożańcem w ręku. Poświęciłeś swe życie Bogu i jego sprawom. Zawierzyłeś Niepokalanej. Prosimy więc nasza Niebieską Królową, aby zaprowadziła Cię przed oblicze Jezusa Miłosiernego".

Ksiądz Leonard Zagórski spoczął w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Zawierciu, gdzie Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył bp Antoni Długosz, kolega kursowy Zmarłego.

tekst i foto: Daniel Grabeus

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.