Pokręcona Niedziela czyli Rowerowy Rodzinny Rajd

Data dodania: 2019.05.15

Za nami I Rowerowy Rodzinny Rajd św. Wojciecha czyli Pokręcona Niedziela - wydarzenie zorganizowane przez Parafię pw. św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie oraz kolarski TEAM Jaworzno. Pozytywne zainteresowanie tym przedsięwzięciem od samego początku było bardzo duże do tego stopnia, że już na kilka dni przed startem lista rejestracyjna wypełniła się do wskazanego w regulaminie limitu 200 uczestników. Założenie było proste zachęcić rodziny do niedzielnego, wspólnego, aktywnego wypoczynku pokazując przy okazji ciekawe zakątki województwa śląskiego, zlokalizowane na terenie miasta Jaworzna. Takie działanie ma być alternatywą dla "kanapowego spędzania czasu" w rzeczywistości odbierającego nam swobodę, wolność i zdrowie.

12 maja 2019 r. o godz. 12.00 ks. Mariusz Karaś, Kanclerz Kurii Diecezji Sosnowieckiej, odprawił w Kolegiacie pw. św. Wojciecha i Katarzyny mszę św. w intencji cyklistów. Po niej, na jaworznickim Rynku, organizatorzy w osobach ks. Eugeniusza Cebulskiego oraz Grzegorza Oleksiaka z Teamu Jaworzno dali sygnał Startu. Ponad dwudziestokilometrowa trasa wiodła m.in. przez Velostradę, Park Przemysłowy, Osiedle SFERA I Osiedle Stałe. Meta Rajdu znajdowała się na odcinku pomiędzy Kolegiatą w centrum Jaworzna a plebanią, gdzie na uczestników czekała ciepła i pyszna grochówka. Jednak na posiłku się nie skończyło, bo po nim odbyło się wręczanie nagród, m.in. dla seniora i juniora rajdu. Oprócz tego wszyscy zawodnicy mogli wziąć udział w prostych zmaganiach, gdzie nagrodami były gry rodzinne i plecaki. Honorowy patronat nad I Rowerowym Rodzinnym Rajdem św. Wojciecha czyli Pokręconą Niedzielą objął Dariusz Starzycki – Wicemarszałek Województwa Śląskiego. Na odnotowanie zasługuje fakt, że choć wydarzeń rowerowych w Jaworznie jest na pęczki to było to pierwsze zorganizowane przez Parafię pw. św. Wojciecha i Katarzyny.

Impreza okazała się sukcesem i jasno daje do zrozumienia, że współczesny Kościół, Kościół XXI to wspólnota pozytywnie skierowana do ludzi, ceniąca inicjatywę i aktywność zgodnie z benedyktyńska zasadą: "módl się i pracuj", a bardziej nawet "módl się i aktywnie odpoczywaj, by ten czas był dla Ciebie radością". Mamy zatem nadzieję, że przed nami jeszcze wiele ciekawych wydarzeń organizowanych przez lokalne wspólnoty parafialne nie tylko w Jaworznie, ale i także w całej diecezji.

Tekst: Dawid Domagalski
FOTO: ks. Zbigniew Słowikowski