Sączów: inauguracja Roku św. Jakuba

Data dodania: 2021.01.12

Kościół parafialny św. Jakuba w Sączowie otworzył szeroko swoje podwoje dla wszystkich wiernych, którzy szukają dróg do nawrócenia, do odkrycia siły swojej wiary oraz impulsów do pielgrzymowania.

W niedzielę 10 stycznia 2021 roku uroczystą Mszą Świętą o godz. 12.00, pod przewodnictwem proboszcza naszej parafii i kapelana Drogi św. Jakuba w diecezji sosnowieckiej ks. Marka Sendala zainaugurowano obchody Świętego Roku Jakubowego 2021.

Na uroczystość inauguracji Roku Świętego do kościoła stacyjnego w Sączowie przybyły delegacje różnych środowisk i zrzeszeń skupionych wokół kultu Św. Jakuba i  Dróg Jakubowych na Śląsku i w Zagłębiu.

Delegację Rycerzy Kolumba diecezji sosnowieckiej z Czeladzi reprezentował poczet sztandarowy. Obecna była delegacja reprezentująca członków Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino, Zagłębiowskiego Klubu Przyjaciół Camino i Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego któremu przewodniczył prezes Stowarzyszenia Pan Dariusz Jurek oraz poczet sztandarowy Duszpasterstwa Świata Pracy Zagłębia Dąbrowskiego im. ks. Jerzego Popiełuszki.

Wśród gości była również delegacja z zaprzyjaźnionej Parafii św. Jakuba Ap. w Lubszy. W uroczystości wzięli udział również pielgrzymi, którzy na różny sposób przybywali do sączowskiego kościoła. Wielu z nich przybyło pieszo do Sączowa z Piekar Śląskich i Rogoźnika. Przybyli również pielgrzymi z Czeladzi, Sosnowca, Toszka, Wojkowic, Woźnik, Zabrza i innych miejscowości.

Wszyscy przybyli goście i pielgrzymi wykazali wielką jedność duchową z naszą wspólnotą parafialną łącząc się na wspólnej modlitwie i czynnie uczestnicząc w Eucharystii. Czytania mszalne i wezwania modlitwy wiernych odczytane zostały przez Jakubowiczów.

Oprawę muzyczną Mszy Świętej ubogacił występ zespołu muzyczno-wokalnego „Wianki”, działającego przy Domu Kultury w Sączowie. Zespół tworzą uczennice klasy IV i VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sączowie. Występ dziewczynek przygotowała opiekunka Zespołu Pani Jadwiga Skubis i katechetka Pani Ilona Kocot.Podniosły nastrój uroczystości inauguracyjnej Roku Świętego dopełnił występ muzycznego trio rodzinnego sióstr Morawiec.

W homilii proboszcz parafii ks. Marek Sendal odniósł się do początków kultu Jakubowego w Polsce, a w szczególności w sączowskiej Parafii. Przypomniał historię odnalezienia w miejscowej parafii relikwii św. Jakuba oraz inne wydarzenia mające miejsce od ostatniego Roku Świętego Jakubowego, obchodzonego w 2010 roku, aż do tego roku świadczące o nieustannym działaniu opatrzności Bożej i opiece patrona sączowskiej parafii zarówno w sferze duchowej jak i materialnej.

Po uroczystej Mszy Św. wszyscy wierni uczestniczyli w nabożeństwie ku czci Św. Jakuba przy relikwiach Apostoła oraz odmówili modlitwy związane z uzyskaniem odpustu zupełnego. Goście i pielgrzymi mieli okazję do zwiedzenia parafialnego muzeum, niedawno otwartego  w kościele oraz  Domu Św. Jakuba dla pielgrzymów.Parafialny kościół św. Jakuba w Sączowie, jako jedyny w diecezji sosnowieckiej kościół stacyjny wyznaczony przez Stolicę Apostolską na Święty Rok Compostelański 2021, stał się dla wszystkich wiernych jeszcze bardziej szczególnym miejscem kultu św. Jakuba.

Tutaj Apostoł Pana czeka na wszystkich z otwartymi ramionami pomagając wytrwałym w uzyskaniu odpustu.
Tutaj serce każdego pielgrzyma może uwolnić się od zbędnego bagażu, opróżnić się z tego, co ciąży, co złe i niepotrzebne. 
Tutaj każdy może  odwrócić się od grzechu.
Tutaj każdy może odkryć głód i pragnienie autentycznej wiary i poznania Boga napełniając się nadzieją pokładaną jedynie w Bogu.
Pan zaprasza: „Kto jest spragniony, niech przyjdzie do mnie i pije” (J 7,37).

Wszystkim pielgrzymującym do sączowskiej świątyni i pobożnie nawiedzającym sączowski kościół stacyjny w Roku Świętym Jakubowym 2021 życzymy obfitości łask. Niech wzór Apostoła Jakuba, który zawierzył wołaniu Jezusa i dzięki temu zebrał cudowny połów ryb, będzie natchnieniem i początkiem pielgrzymki do kościoła stacyjnego św. Jakuba w Sączowie.

tekst: Barbara Zarodkiewicz-Czapla
foto: Bartłomiej Elzner

 


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.