Sączów: odpust ku czci św. Jakuba

Data dodania: 2021.07.26

- Święty Jakub to pierwszy z Apostołów, który umiera za Chrystusa. Święty Jakub to patron pielgrzymki, tych, którzy przemierzają tysiące kilometrów, aby dojść do Hiszpani. Wasza świątynia też jest włączona do tego szlaku jakubowego  - mówił ks. Jan Gaik w niedzielę 25 lipca w czasie odpustu w kościele parafialnym św. Jakuba w Sączowie.

- Jako młody chłopiec pamiętam, w mojej rodzinnej, wiejskiej parafii św. Rocha. 16 sierpnia ludzie przychodzili do kościoła pieszo oraz przyjeżdżali wozami. Wszyscy zmierzali w stronę kościoła. Ludzie chodzili w koło kościoła na kolanach prosząc o odpuszczenie grzechów – mówił ks. Gaik wprowadzając wiernych w tematykę święta parafialnego i nauki o odpustach.

Na zakończenie uroczystości Jadwiga Baczyńska, radna Sejmiku Województwa Śląskiego w imieniu marszałka Jakuba Chełstowskiego wręczyła Złote Odznaki Honorowe za zasługi dla województwa śląskiego. Odznaczeni zostali:
- ks. Marek Sendal, kustosz Dróg Świętego Jakuba w Diecezji Sosnowieckiej,
- Stowarzyszenie Regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego
- Dariusz Jurek, prezes Regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego (indywidualnie)

Następnie odbyło się wręczenie Srebrnych Odznak Honorowych za zasługi  dla województwa śląskiego. Odznaczony został Piotr Matuska, prezes Górnośląskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Camino.

Rok jubileuszowy św. Jakuba obchodzonym jest w Kościele Katolickim już po raz 120-sty.

- Z prośbą o pomoc w szczególnym uczczeniu jubileuszu zwrócił się do mnie Pan Dariusz Jurek, z którym znamy się od lat. To Pan Dariusz bardzo chciał zaprocić Pana Marszałka, w dniu jego imienin, do Sączowa, gdzie znajdują się cenne relikwie jego Świętego Patrona  – mówiła Jadwiga Baczyńska w czasie uroczystości.

- Odbyłam pieszą pielgrzymkę do miejsca kultu Świętego. Przeszliśmy ostatni odcinek Zagłębiowskiej Drogi Św. Jakuba od kościołą pw Świętej Trójcy w Będzinie przez Górę Dorotki aż do Sączowa. To była moja osobista wyjątkowa pielgrzymka - podkreśliła radna sejmiku województwa śląskiego.

Po zakończeniu oficjalnej części odpustu parafianie i goście spotkali się przy wspólnym grillu.

Parafia św. Jakuba w 2024 roku będzie obchodzić 800-lecie swojego istnienia. Kościół parafialny leży na trasie szlaku, którym pielgrzymi podążają do grobu świętego w hiszpańskim Santiago de Compostela.


tekst: Biuro Prasowe Diecezji Sosnowieckiej
foto: Piotr Dudała

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.