Sączów: sezon pielgrzymkowy rozpoczęty

Data dodania: 2021.03.31

Miłośnicy camino, pochodzący z różnych miast i miejscowości Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska oraz z Krakowa (ponad 30 osób), spotkali się w sączowskiej świątyni pw. św. Jakuba Apostoła, aby zainaugurować kolejny sezon pielgrzymkowy na jakubowych szlakach.

Sączów, gdzie kult św. Jakuba Apostoła trwa nieprzerwanie od blisko 800 lat jest także obecnie jednym z najważniejszych miejsc kultu Tego Świętego w Polsce. W kościelnej kaplicy znajdują się relikwie św. Jakuba Apostoła (wraz z certyfikatem ich autentyczności, potwierdzonym przez patriarchę Jerozolimy Jerzego de Lascarisa), do których przybywają pielgrzymi nie tylko z Polski, z całej Europy ale także z innych kontynentów, co jest udokumentowane ich wpisami w kronice.

W Roku Świętym Jakubowym kościół w Sączowie pełni rolę Kościoła Stacyjnego w którym można uzyskać odpust całkowity. Ta niezwykle zaszczytna funkcja została  ustanowiona dekretem Penitencjarii Apostolskiej, z upoważnienia Ojca Świętego Franciszka w dniu 14 grudnia 2020 r.

Przy kościele znajduje się węzeł ważnych szlaków caminowych (VIA REGIA, Jasnogórska Droga św. Jakuba) oraz schronisko dla pielgrzymów. Kilka kilometrów od tego miejsca kultu znajduje się międzynarodowe lotnisko Katowice-Pyrzowice, do którego wytyczono, dla wygody pielgrzymów (kończących lub zaczynających w tym miejscu swoją pielgrzymkę) dwukierunkowy łącznik oznaczony symbolami muszli.

W sobotę, 20 marca 2021 w sączowskiej świątyni miała miejsce specjalna, uroczysta Msza Święta w intencji wszystkich caminowych pielgrzymów, żyjących i zmarłych, którą koncelebrował ks. Marek Sendal, proboszcz tutejszej parafii, dziekan i oficjalny kapelan Dróg św. Jakuba w diecezji sosnowieckiej.

Po Mszy Świętej i nabożeństwie przed relikwiami św. Jakuba Apostoła grupa pielgrzymów udała się na pieszą, ok 12 km.  wędrówkę do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich. Pielgrzymka zakończyła się wspólną modlitwą na dziedzińcu przed piekarską bazyliką.

Wszystkim osobom biorącym udział w sobotnim wydarzeniu należą się podziękowania za udział w nim ale  także za zdyscyplinowane przestrzeganie obowiązujących obecnie wymogów sanitarnych.

Wszystkich już teraz zapraszamy na kolejne wydarzenia jakubowe, zorganizowane przez nasze kluby camino (ZKPC i GKPC), oraz zachęcamy do indywidualnego pielgrzymowania i wędrowania polskimi Drogami św. Jakuba! BUEN CAMINO!

Dariusz Jurek

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.