Sławków: 40-godzinne nabożeństwo

Data dodania: 2021.02.22

W tym roku Środę Popielcową i Wielki Post w Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Mikołaja w Sławkowie poprzedziły dni uwielbienia Pana Boga przeżywane w sposób niezwykły.  Ten czas łaski - czterdziestogodzinnego adorowania Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie - wypełniała cisza i skupienie modlitewne.

Niegdyś w Polsce  odbywała się adoracja jednym ciągiem, przez 40 godzin, także w nocy, jedynie z przerwą na Mszę Świętą. Obecnie praktykowana jest od rana do wieczora przez przynajmniej 3 dni tak, aby Najświętszy Sakrament był adorowany w sumie przez ok. 40 godzin.

Adoracja trwa 40 godzin przede wszystkim dla upamiętnienia czasu, jaki według tradycji ciało Zbawiciela było złożone w grobie. Ale liczba 40 jest często wymieniana w Biblii i zawsze oznacza święty czas: przed rozpoczęciem nauczania Jezus przebywał na pustyni przez 40 dni, tyle samo czasu padał deszcz w trakcie potopu, Żydzi błąkali się na pustyni przez 40 lat.

Specjalnie na to wydarzenie przybyła do naszej parafii Monstrancja z Medjugorie zwana „Królową Pokoju”, w której wystawiony był Najświętszy Sakrament. Została wykonana w gdańskiej pracowni Mariusza Drapikowskiego. Do jej wykonania użytych zostało dwanaście meteorytów. Ich nieziemskie pochodzenie symbolizuje wieniec z „gwiazd dwunastu”.

Monstrancja ma swym wyglądem i konstrukcją nawiązywać do nadprzyrodzonego wizerunku Maryi, która w swym sercu nosi Chrystusa, swojego syna. Swoją symbolikę mają również barwy kamieni, których użyto do powstania Monstrancji np.: kolor biały – określa czystość i wieczną chwałę, żółty – majestat i chwałę Boga, zielony – dziewictwo i nadzieję, błękit – wierność, nieskazitelność, bezpośrednie obcowanie z Bogiem.

Wysokość monstrancji wynosi 1,5 m, a z tronem do przenoszenia i ustawiania 1,85 m. Waga samej kryształowej monstrancji – 25 kg, waga podstawy, w której jest umieszczona 20 kg. Do wykonania użyto szlachetne kamienie i kruszce. Na całym świecie ma być 12 takich monstrancji i kaplic, przed którymi będzie trwała wieczysta adoracja w intencji pokoju. Wykonują je polscy artyści. Liczba 12 nawiązuje do 12 gwiazd w koronie Maryi.

Wraz z Maryją, której obecność symbolizowała ta piękna Monstrancja, trwaliśmy na modlitwie przebłagalnej  i uwielbienia. Otwierając nasze serca, aby Jezus napełniał je swoją obecnością i miłością. By Wielki Post, czas bycia z Panem na „pustyni” pozwolił nam zobaczyć siebie w prawdzie i podnieść się z naszych upadków i słabości, aby w radości obchodzić Święta Wielkanocne.

Barbara Noryńska