Sławków: Boże Ciało z Biskupem

Data dodania: 2021.06.03

- Kiedy Jezus Chrystus chodził po ziemi, odwiedzał wszystkie wioski, miasta, szedł do ludzi, z nimi przebywał, przyjmował ich gościnność. Sytuacja ludzi, do których przyszedł była trudna. - mówił bp Grzegorz Kaszak w Sławkowie w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, gdzie przewodniczył sumie odprawionej w intencji parafian oraz procesji eucharystycznej.

W uroczystości wzięli rówież udział klerycy i diakoni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej, na czele z Rektorem Seminarium - ks. Konradem Kościkiem.

W okolicznościowym kazaniu sosnowiecki ordynariusz zachęcał do bliskości z Chrystusem:

-„Przyjdźcie do mnie wszyscy”, niezależnie kim jesteś, co o tobie mówią i myślą ludzie. Może czasami popełniłeś czyny, które sprawiają, że sam siebie się wstydzisz i nie chcesz, żeby ktokolwiek o tym wiedział.

„Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście.” Myślę że to każdy z nas mógłby sporządzić długą listę różnych ciężarów, które spadły na niego w tym naszym ziemskim życiu.mówił bp Grzegorz Kaszak podając przykład cierpień św. Jana Pawła II. Zauważył również, że miejscem, gdzie czeka Chrystus jest Najświętszy Sakrament.

Procesja Bożego Ciała przeszła ul. Kościelną oraz wokół sławkowskiego Rynku. Sławków historycznie stanowił własność biskupów krakowskich i jako miasto był centrum administracyjnym sławkowskiego klucza dóbr biskupich.

Historia obchodów Uroczystości Bożego Ciała rozpoczyna się w XIII w. Św. Julianna z Cornillon (1192-1258), przeorysza augustianek w Mont Cornillon w 1245 r. otrzymała objawienia, w których Chrystus żądał ustanowienia święta ku czci Najświętszej Eucharystii na czwartek po niedzieli Trójcy Świętej.

Biskup miasta Liege (Belgia), Robert po zbadaniu objawień ustanowił święto w swojej diecezji i w roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna. Po czasowym wycofaniu święta, za interwencją Jakuba, archidiakona katedry w Liege, święto zostało ponownie zatwierdzone.

W kolejnych latach Jakub został biskupem Verdun, patriarchą Jerozolimy, a następnie papieżem Urbanem IV (1261-1264). Z jego inicjatywy święto od 1264 roku było obchodzone także w Rzymie.

Do roku 1955 Boże Ciało posiadało własną oktawę. Zarówno we Mszy świętej, jak i w oficjum przez osiem dni codziennie były odczytywane te same teksty liturgiczne ze święta. W roku 1969 święto Bożego Ciała (czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej) zostało połączone ze świętem Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa (obchodzonym 1 lipca).

Tradycja Oktawy Bożego Ciała przetrwała w Kościele w Polsce aż do dnia dzisiejszego i kończy się procesją eucharystyczną do 4 ołtarzy, która przypada w czwartek przed Uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Mikołaj Wójtowicz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.