Słowo Biskupa Grzegorza Kaszaka po profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Data dodania: 2012.12.11

Czcigodni Księża!

Drodzy Diecezjanie!

W niedzielę 9 grudnia br. w godzinach porannych doszło do haniebnego czynu znieważenia Świętości Narodowej – naszej Królowej, która ze wzgórza Jasnej Góry otacza płaszczem swej opieki cały polski naród. To nasz rodak chciał dokonać zniszczenia Cudownego Obrazu Jasnogórskiej Pani.

A przecież Matka Boża zasługuje na naszą największą miłość i cześć, nie na niszczenie Jej wizerunków. To przecież Ona w ciągu wieków nieustannie otacza nas swoją opieką, broni przed zakusami najeźdźców i umacnia ducha w naszym narodzie. To Ona pociesza tych, którzy zwracają się do Niej o pomoc, umacnia strapionych, wlewa w serca przepełnione strachem pokój. To właśnie tam, na Jasnej Górze, zawsze czuliśmy i czujemy się wolni, bo jak pisze św. Jan Damasceński: Najświętsza Maryja Panna jest odpoczynkiem dla pracujących, pociechą dla płaczących, lekarstwem dla chorych, przystanią dla miotanych przez burzę, przebaczeniem dla grzeszników, słodką pociechą dla zasmuconych, pomocą dla modlących się (Homilia na Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny).

O tym, ile razy Pani Częstochowska nam pomagała i ile razy wypraszała potrzebne nam łaski, świadczą chociażby zanoszone przed Jej tron na przestrzeni wieków wota. Tym bardziej jest nam przykro, że to właśnie od Polaka Jasnogórska Pani doznała takiej niewdzięczności. To tragiczne wydarzenie ma głębszy wymiar i dobitnie pokazuje, że w narodzie polskim dzieje się coś niedobrego.

Gorąco więc proszę wszystkich diecezjan, aby w czasie Adwentu podjęli ekspiację za tę wielką publiczną zniewagę, jakiej doznała Przenajświętsza Pani. Będzie to także dobra okazja, by przepraszać Matkę Bożą za popełniane przez nas grzechy, którymi obrażamy samego Pana Boga. Dlatego niech po każdych roratach zostanie odmówiona dziesiątka Różańca Świętego z części Bolesnej. Można także użyć innych modlitw. Dobrze byłoby, aby na ten czas został wystawiony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Z całego serca zachęcam wszystkich wiernych do wynagradzania Królowej Polski za to wielkie Jej znieważenie.

Wasz Biskup
+ Grzegorz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.