Sosnowiec-Milowice: nabożeństwo ekumeniczne

Data dodania: 2022.01.21

- Zjednoczeni dzisiaj z wiernymi w czterech krańcach świata, gromadzimy się, aby wspólnie zanosić modlitwy o jedność chrześcijan. Skierujmy wzrok ku gwieździe, którą na Wschodzie ujrzeli mędrcy, i pozwólmy, aby nas również ona prowadziła - mówił bp Grzegorz Kaszak, który przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu w kościele rzymsko-katolickim pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Sosnowcu - Milowicach.

Hasłem przewodnim spotkania były słowa z Ewangelii „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2,2)

W spotkaniu wzięli udział m. in. ks. bp Grzegorz Kaszak, biskup sosnowiecki, ks. Mariusz Karaś, kanclerz i wikariusz generalny diecezji sosnowieckiej, ks. Jan Szkoc, który przez wiele lat był diecezjalnym duszpasterzem ds. ekumenizmu, ks. Karol Banasik, proboszcz miejscowej parafii, bp Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oraz proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach.

Obecny był także ks. Adam Malina, pastor parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sosnowcu, Henryk Rother-Sacewicz, emerytowany zwierzchnik Kościoła Zborów Chrystusowych w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej, alumni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego im. Ks. Jana Machy w Katowicach, siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus pracujące na co dzień w parafii oraz 20 wiernych świeckich.

Kazanie wygłosił ks. Adam Malina, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP:

- Mędrcy (…)  dziś chcą nam coś ważnego powiedzieć. Czynią to poprzez chrześcijan z bliskiego wschodu. (…) Często widzimy tylko innych, nieznanych. A tacy „inni” łatwo stają się narzędziem do straszenia swoich. A prawda jest taka, że na bliskim wschodzie chrześcijanie są - mówił ks. Adam Malina nawiązując do postaci mędrców przybywających ze wschodu.

Podziękowanie do uczestników skierował na zakończenie także bp Marian Niemiec:

- Kiedy w tym roku patrzymy na mędrców ze Wschodu i mówimy o nich – to myślę, że dzisiaj mogą symbolizować trzy nurty chrześcijaństwa: prawosławie, rzymski katolicyzm i kościoły protestanckie, kościoły reformacji i nowej reformacji. Czy my potrzebujemy Gwiazdy? Jako chrześcijanie chyba znamy drogę do Jezusa? - mówił bp Marian Niemiec.

W trakcie ekumenicznego spotkania zgromadzeni razem duchowni modlili się także za śp. ks. mitrata Sergiusza Dziewiatowskiego, proboszcza sosnowieckiej parafii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, który zmarł w grudniu ub. r.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.