Sosnowiec: Dzień formacyjny Rycerzy Kolumba

Data dodania: 2021.02.20

„Jedność, braterstwo i miłosierdzie. Bardzo byśmy się pomylili, gdybyśmy się skupili tylko na tych trzech zasadach. Jemu chodziło o coś jeszcze więcej: o wiarę wśród mężczyzn” – mówił bp Grzegorz Kaszak w czasie homilii w ramach dnia formacji Rycerzy Kolumba, który odbył się w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Sosnowcu na Środuli.

Bp Grzegorz Kaszak przemawiając do Rycerzy Kolumba przywołał postać ich założyciela - bł. ks. Michaela McGivney, który żył w II połowie XIX wieku.

„Była to wybitna postać, do której powinniśmy wracać, sięgać nie tylko naszą pamięcią, ale także naszym sercem i umysłem. Chodzi o to, ażeby jeszcze raz, dokładnie zgłębić te wszystkie charyzmaty dla których założył on Rycerzy Kolumba. Chodzi o to, ażeby te charyzmaty stały się naszymi, żebyśmy je poznali jeszcze lepiej, z większą energią, z większym zapałem je realizowali.” - podkreślił bp Kaszak.

W XIX wieku Stany Zjednoczone przeżywały okres gwałtownego rozwoju. Do Ameryki przybywali prości i niewykształceni ludzie w poszukiwaniu pracy. Podobnie było z rodziną ks. Michaela McGivney. Gdy zmarł jego ojciec, jedyny żywiciel rodziny, Michael przerwa naukę w seminarium, by pomóc materialnie matce i licznemu rodzeństwu podejmując się zwykłej pracy fizycznej. Sam doświadcza ciężkiej pracy i biedy.

W Stanach Zjednoczonych działały liczne organizacje charytatywne, które były przeciwne nauczaniu Kościoła, a mimo to mężczyźni, także katolicy, zapisywali się do nich w trosce o swoje rodziny. O założeniu Rycerzy Kolumba przez ks. Michaela McGivney Bp Kaszak powiedział:

„Podejmuje wówczas jak na tamte czasy, bardzo odważną decyzję. Musi powstać organizacja katolicka, męska, która będzie pomagała katolikom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.”

Kaznodzieja wymienił również trzy filary, na których opierała się nowa organizacja: jedność, braterstwo i miłosierdzie.

„Bardzo byśmy się pomylili, gdybyśmy się skupili tylko na tych trzech zasadach. Jemu chodziło o coś jeszcze więcej: o wiarę wśród mężczyzn, który byli wówczas głowami rodzin. Tu nie chodzi tylko o działalność charytatywną, o ubezpieczenia,  ale o to, żeby mężczyźni byli ludźmi wierzącymi.” - zauważył biskup sosnowiecki - „Pamiętajcie o wierze. Bo tego chciał Wasz założyciel, ku pożytkowi waszemu , waszych rodzin i całego Kościoła.”


W ramach dnia formacji Rycerzy Kolumba po Mszy św. obyło się spotkanie połączone z projekcją filmu o bł. Michaelu McGivney'u (1852-1890), synu irlandzkich imigrantów beatyfikowanym w październiku zeszłego roku.

Rycerze Kolumba są obecnie największą katolicką organizacją charytatywną na świecie. Zrzeszają około 1,9 mln członków. Wstąpić w ich szeregi może każdy pełnoletni mężczyzna będący praktykującym katolikiem.

relacja: Mikołaj Wójtowicz
foto: Piotr Lorenc

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.