Sosnowiec: ekumeniczna modlitwa o jedność Kościoła

Data dodania: 2024.01.25

Na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w parafii pw. św. Barbary w Sosnowcu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem abp. Adriana Galbasa SAC, administratora apostolskiego diecezji sosnowieckiej.

W wydarzeniu, które odbyło się 25 stycznia wzięli udział przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich z regionu Śląska i Zagłębia.

- Chcemy z wiarą i nadzieją w sercach stanąć przed Panem i w tej sosnowieckiej świątyni zanosić do Boga nasze wspólne modlitwy w ósmym dniu naszych ekumenicznych modlitw. Będziemy modlić się, by miłość i jedność nie były tylko na naszych ustach, ale abyśmy o tej miłości do Boga i bliźniego zaświadczyli naszym życiem.powiedział na wstępie ks. Mariusz Karaś, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

W ramach nabożeństwa uczestnicy wzięli udział w Liturgii Pokutnej, Liturgii Słowa, Modlitwie Powszechnej,  we wspólnym odmawianiu Modlitwy Pańskiej (Ojcze Nasz) i przekazaniu znaku pokoju.

Homilię po odczytanej Ewangelii o Miłosiernym Samarytaninie (Łk 10,25-37) wygłosił bp Marian Niemiec, biskup ewangelicko-augsburski diecezji katowickiej, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

Na zakończenie błogosławieństwa wszystkim zebranym udzielił abp Adrian Galbas SAC.

W tegorocznym nabożeństwie ekumenicznym w Sosnowcu wzięli udział m. in.

Ks. Bp dr Marian Niemiec - Biskup Ewangelicko - Augsburski Diecezji Katowickiej, Przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej

Ks. Bp Antoni Norman - Biskup Ordynariusz Diecezji Krakowsko – Częstochowskiej Kościoła Polskokatolickiego

Biskup Senior Henryk Rother Sacewicz z Kościoła Zborów Chrystusowych w RP, pierwszego przewodniczący Aliansu Ewangelicznego w Rzeczypospolitej Polskiej

Ks. dr Adam Malina -  Prezes Synodu Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego, sekretarz Polskiej Rady ekumenicznej, proboszcz w parafiach w Katowicach-Szopienicach, Hołdunowie, Mysłowicach i Sosnowcu