Sosnowiec: 22. rocznica wizyty św. Jana Pawła II

Data dodania: 2021.06.14

- Dziękuję za waszą obecność i modlitwę tu na Placu Papieskim, nie tylko dzisiaj, ale także w zwykłe dni. Dziękuję, że tu przychodzicie i że pamiętacie o św. Janie Pawle II – powiedział do wiernych ks. Mariusz Karaś, Kanclerz Kurii w Sosnowcu, na zakończenie dekanalnych obchodów 22. rocznicy wizyty Papieża-Polaka w Sosnowcu.

Na plac przy ul. Gwiezdnej już przed godziną 19:00 zaczęły gromadzić się pierwsze grupy wiernych. Wkrótce dołączyła do nich wspólnota parafii pw. NMP Różańcowej, która po zakończonej Eucharystii wieczornej udała się w procesji z relikwiami św. Jana Pawła II, aby wziąć udział w modlitwie na Placu Papieskim.

Uroczystościom przewodniczył ks. Paweł Kempiński, proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej, który rozpoczął spotkanie od powitania wszystkich przybyłych. Następnie głos zabrał gość specjalny – Jacek Kazimierczak, reprezentujący Prezydenta Sosnowca – który przed 22 laty należał do komitetu organizacyjnego wizyty św. Jana Pawła II w Sosnowcu.

Jacek Kazimierczak opowiada o organizacji wizyty Papieża w Sosnowcu.

Podkreślił ogrom zadań, który spoczął na poszczególnych komórkach komitetu. Przypomniał o współpracy Diecezji Sosnowieckiej, na czele ze śp. bp. Adamem Śmigielskim SDB z władzami Sosnowca, która zaowocowała udaną oraz bezpieczną organizacją wizyty Papieża-Polaka. Jacek Kazimierczak jest też budowniczym pomnika św. Jana Pawła II, który obecnie znajduje się na Placu Papieskim.

Centralnym punktem uroczystości stała się wspólna modlitwa różańcowa, w prowadzenie której włączyli się: ks. Andrzej Cieślik – dziekan dekanatu w Sosnowcu-Zagórzu, ks. Dariusz Salamon SCJ – proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli oraz ks. Piotr Ryż – wikariusz miejscowej parafii. Ze swoimi wiernymi przybyli także: ks. Andrzej Mróz – proboszcz parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu oraz ks. Ryszard Pietrzak – wicedziekan dekanatu w Sosnowcu-Zagórzu. Oprawę muzyczną zapewniła schola z parafii pw. NMP Różańcowej pod przewodnictwem Olimpii Kucharskiej.

Na zakończenie uroczystości zabrał głos Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu – ks. Mariusz Karaś, reprezentujący na uroczystości Biskupa Sosnowieckiego:

- W imieniu bp. Grzegorza Kaszaka chciałbym przekazać serdeczne pozdrowienia dla wszystkich tutaj obecnych. Ksiądz Biskup – gdyby nie jego liczne obowiązki – z pewnością byłby tu dzisiaj z nami i cieszył się, że po raz kolejny możemy świętować rocznicę wizyty Papieża-Polaka.

I dodam, już w imieniu wszystkich księży, że bardzo za wami tęsknimy i cieszymy się, że przynajmniej na otwartym powietrzu możemy zobaczyć znów wasze uśmiechnięte twarze. Nic się nie zmieniliście! zakończył ks. Karaś.

Ks. Mariusz Karaś dziękuje wiernym za przybycie.

Po błogosławieństwie i odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego uroczystość 22. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sosnowcu dobiegła końca, a wierni, już w sposób indywidualny, złożyli znicze i kwiaty pod pomnikiem Papieża-Polaka.

Wcześniej, o godz. 15:00 na Placu Papieskim zgromadziły się poczty sztandarowe wraz z reprezentantami Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej, na czele z Prezesem AK - Janem Majznerem oraz zastępcą Asystenta Kościelnego AK - ks. Stanisławem Kołakowskim. Poczty sztandarowe wystawiły: Diecezja Sosnowiecka, POAK z parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej z Będzina oraz POAK z parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej.

Z uwagi na restrykcje sanitarne tegoroczne obchody nie miały jak zazwyczaj wymiaru ogólnodiecezjalnego, a bardziej lokalny – dekanalny.

tekst: ks. Przemysław Lech
foto: Izabela Godzisz, Piotr Lorenc, ks. Przemysław Lech

Plac Papieski w Sosnowcu o różnych porach dnia i roku kalendarzowego: