Sosnowiec: Okno ratujące życie

Data dodania: 2020.11.01

“Proszę Boga, aby obudził w sercach wszystkich szacunek dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych” – słowa Ojca Świętego Franciszka skierowane do Polaków podczas ostatniej środowej audiencji skłaniają do wspólnej modlitwy o poszanowanie w naszej Ojczyźnie życia poczętego.

Jest to też okazja do dziękczynienia Bogu za każde ocalone życie, oraz za inicjatywy, które służą jego ratowaniu. Jednym z takich dzieł w naszej diecezji jest powstałe z inicjatywy Caritas "Okno Życia" w Sosnowcu, w którym uratowano już życie trójki dzieci: 2 chłopców i 1 dziewczynki.

Czym jest "Okno Życia"?

Okna Życia istnieją po to, aby matki, które są w bardzo trudnej sytuacji, mogły dyskretnie, bez konsekwencji prawnych oddać swoje nowonarodzone dziecko w bezpieczne miejsce, skąd trafi do adopcji. Nie zastępują szpitali, gdzie matka może zrzec się praw rodzicielskich, ale są alternatywą dla porzucenia dziecka w miejscu czy warunkach, które zagrażałyby jego życiu.

W Sosnowcu "Okno Życia Caritas" działa od 11 lat. Uroczystego poświęcenia dokonał bp Grzegorz Kaszak 29 września 2009 r. zaznaczając, że powstało ono, jako dziękczynienie za dar życia, a także jako odpowiedź na nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II: „Okno Życia ma być narzędziem rozwijania cywilizacji miłości tutaj, w Zagłębiu Dąbrowskim”.


Wpis bp. Grzegorza Kaszaka w dniu inauguracji "Okna Życia" w Sosnowcu

 

Okno mieści się przy ul. Matki Teresy Kierocińskiej 25 na Osiedlu Piastów, a opiekują się nim siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus. Jest czynne całą dobę, dobrze widoczne i łatwo dostępne, ponieważ znajduje się tuż przy chodniku.

Pomieszczenie z Oknem Życia jest zaopatrzone w to, czego może potrzebować noworodek: łóżeczko, przewijak, pieluszki. W chwili otwarcia Okna, automatycznie nadany jest sygnał, informujący dyżurującą siostrę, która bezzwłocznie sprawdza Okno i jeśli zostało przyniesione dziecko, ocenia pobieżnie jego stan i zgodnie z procedurami wzywa Pogotowie Ratunkowe.


Tak wygląda "Okno Życia" od wewnątrz

Uratowani przez sosnowieckie "Okno"

Pierwsze niemowlę zostało ocalone 19 marca 2018 roku, kiedy to około godziny 21.30 włączył się alarm Okna Życia. Dyżur pełniła w tym czasie s. Ambrozja Miszczyk, pielęgniarka. To ona zobaczyła i zaopiekowała się owiniętym w ciepłe kocyki chłopczykiem, który był bardzo spokojny. Zawiadomiła służby medyczne i bardzo szybko maluszek został zabrany na rutynowe badania do Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu. Następnie podjęte zostały dalsze procedury prawne oraz adopcyjne. 

Ocalone zostało nowe życie! I to w uroczystość świętego Józefa, Opiekuna św. Rodziny! Wspomnienie tego zdarzenia do dziś budzi głębokie poruszenie wśród sióstr i na długo pozostanie w ich pamięci. Jest to data i godzina tym bardziej wymowna, że dokładnie w tym dniu, zaledwie kilkanaście minut wcześniej, po raz pierwszy do klasztoru przyjechała ukrywana w czasie okupacji i w ten sposób uratowana Teresa Jaworska. Ona także w 1942 r. została przyniesiona do sióstr karmelitanek, gdyż jej życie było w niebezpieczeństwie. Miała wtedy zaledwie kilka miesięcy.


Ocalone dziecko przekazane służbom medycznym

 

Drugie dziecko – chłopczyk – zostało ocalone w "Oknie Życia" w Sosnowcu 21 sierpnia 2019 r.

Przejmująca jest historia dziewczynki, którą siostry znalazły w "Oknie Życia" 11 kwietnia tego roku około godz. 4.50 rano. Wielka Sobota, wyjątkowo trudny czas pandemii, w kaplicy sióstr całonocna Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim i światełko nadziei przyniesione wraz z uratowanym życiem noworodka.

Otoczmy troską życie

Opieka nad Oknem Życia to nieustanne czuwanie, a każdy alarm, także ten „fałszywy”, czyli otwarcie Okna dla żartu czy zabawy, to pełna mobilizacja i gotowość, by przyjąć i uchronić nowe życie, które jest bezcennym darem. Otoczmy modlitwą dzieci, których życie jest w niebezpieczeństwie, a także ich rodziców, którzy być może znajdują się w trudnej sytuacji, aby potrafili z miłością przyjąć nowe życie i by otrzymali potrzebną pomoc.

tekst: s. Makaria KDzJ
foto: archiwum Zgromadzenia

 


 


Uroczyste otwarcie sosnowieckiego "Okna Życia" (2009 r.)

 


Uroczyste otwarcie "Okna Życia" (2009 r.)

 


Spisywanie raportu o ocaleniu dziecka w "Oknie Życia"

 


"Okno Życia" jest łatwo dostępne i dobrze widoczne

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.