Sosnowiec: uroczystości IPN na cmentarzu przy ul. Andersa

Data dodania: 2021.10.20

14 paźdzernika 2021 r. na cmentarzu parafialnym w Sosnowcu przy ul. Andersa odbyła się uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. ppor. Stanisława Bielskiego znakiem pamięci „Tobie Polsko”.

W wydarzeniu wzięli udział: rodzina Stanisława Bielskiego, Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Michał Zastrzeżyński, zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca, prof. Dariusz Nawrot, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież szkolna z pocztami sztandarowymi oraz mieszkańcy Sosnowca.

Uroczystość poprowadził Jan Kwaśniewicz – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. Dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach przybliżył zgromadzonym genezę akcji „Powstańcy to wiara, nadzieja i cud! Ocalmy groby powstańców śląskich od zapomnienia” i symbolikę znaku „Tobie Polsko”.

Michał Zastrzeżyński, zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca podkreślił rolę Instytutu w upamiętnianiu powstańców poprzez zainicjowaną akcję. Prof. Dariusz Nawrot przypomniał rolę mieszkańców Zagłębia w walce o wolną Polskę, w tym udział w powstaniach śląskich. Jan Kwaśniewicz przybliżył życiorys uhonorowanego. Oznaczenia grobu dokonał dr Andrzej Sznajder. Nie zabrakło też modlitwy poprowadzonej przez ks. Gerarda Małodobrego, proboszcza parafii św. Barbary w Sosnowcu. Na koniec głos zabrały krewne Stanisława Bielskiego – córka Zdzisława Pawlińska oraz wnuczka Anna Barów.

Ppor. Stanisław Bielski urodził się 9 sierpnia 1902 r. w Sosnowcu. Brał udział w I powstaniu śląskim walcząc w rejonie Sosnowca i Mysłowic.  Służył jako marynarz Garnizonu Marynarki Wojennej w Tczewie. W trakcie wojny polsko-bolszewickiej brał udział w walkach pod Golubiem-Dobrzyniem. Był zaokrętowany jako maszynista na monitorze „Warszawa 1”.

Po rozpoczęciu II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej. Dostał się do niewoli sowieckiej. Zaciągnął się do Armii Polskiej powstającej od 1941 r. w ZSRS i w szeregach 2. Korpusu Polskiego wziął udział w całej kompanii włoskiej. Zmarł 6 września 2000 r. Został odznaczony Krzyżem za Udział w Wojnie 1918-1921, Krzyżem pamiątkowym Monte Cassino, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Medalem Wojska Polskiego, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz The 1939-1945 Star, The War Medal 1939-1945, Italy Star.

Instytut Pamięci Narodowej
w Katowicach

zdjęcia: Piotr Lorenc

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.