Sosnowiec: wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II

Data dodania: 2021.09.20

W niedzielę, 19 września 2021 abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, dokonał intronizacji relikwii św. Jana Pawła II w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Sosnowcu. Na początku Mszy świętej Arcybiskup przekazał je na ręce proboszcza parafii - ks. Adama Gołąba. W swoim słowie przypomniał też osobę Papieża-Polaka.

Wspominając słowa św. Jana Pawła II: „Święci nie proszą, abyśmy ich chwalili, ale naśladowali”, w poczuciu obowiązku pytamy: czego uczy nas świętość tego niezwykłego ucznia Jezusowego z XXI wieku? Kim on był?

Arcybiskup wskazał, że Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem. Mimo, że takim samym jak my, to jednocześnie innym. Odróżniającym się swoim zachowaniem, postawą, sposobem mówienia. Promieniował na innych. Stając przy nim odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa, życzliwości.

Wiemy, że Ojciec Święty był wielkim teologiem, można powiedzieć i mistykiem. Ale każdego dnia modlił się w sposób bardzo prosty. Rozpoczynał swoje modlitwy od odmówienia całego pacierza katechizmowego. Rozpoczynał od: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga, X przykazań Bożych, V przykazań kościelnych, Prawdy Wiary.

Wieloletni sekretarz Papieża ukazał też człowieczeństwo św. Jana Pawła II, to, jak bardzo ważny był dla niego każdy człowiek, szczególnie ten, który miał się z nim spotkać. Za wszystkich Papież się modlił. A każdego wieczoru podchodził do swojego okna, by pobłogosławić Wieczne Miasto, cały Kościół i świat.

Przed przyjęciem błogosławieństwa ks. Adam Gołąb zawierzył opiece św. Jana Pawła II całą swoją parafię. Abp Mokrzycki udzielił indywidualnego błogosławieństwa relikwiami Papieża-Polaka kapłanom oraz służbie liturgicznej ołtarza. Następnie wszyscy wierni przyjmowali błogosławieństwo relikwiami Świętego Patrona.

Przy wyjściu z kościoła wierni mogli wesprzeć ofiarą seminarium duchowne we Lwowie, zakupując książki autorstwa Arcybiskupa o św. Janie Pawle II.

tekst: ks. Paweł Cicirko
foto: FilmSide


 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.