Strażacy uczcili Święto Niepodległości

Data dodania: 2018.11.14

Rok 2018 jest szczególnym czasem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym podniosłym świętem 13 listopada w sali koncertowej Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach odbyła się uroczysta gala zorganizowana przez Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, skierowana przede wszystkim do strażaków z terenu województwa śląskiego oraz ich rodzin. Wśród zaproszonych gości znalazł się także Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Gości powitał gospodarz uroczystości, Śląski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Kleszczewski, który w swoim wystąpieniu powiedział między innymi, że "patriotyzm to nie tylko ciągła walka w obronie wolności, ale to również codzienne działanie dla jej dobra. Strażacy mają tę szczególną sposobność, by swój patriotyzm okazywać, dbając o bezpieczeństwo naszych współobywateli, za co z tego miejsca bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w tej trudnej, ale zaszczytnej misji niesienia pomocy bliźnim".

Wydarzenie składało się z dwóch części. W pierwszej, oficjalnej,  zastępca komendanta głównego PSP str. bryg. Arkadiusz Biskup oraz Śląski Komendant Wojewódzki PSP wręczyli funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej awanse na wyższe stopnie służbowe. Komendant wręczył też pamiątkowe ryngrafy, w podziękowaniu za dotychczasową współpracę i wsparcie. Następnie odczytany został list Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Po przerwie przedstawiono krótki rys historyczny śląskiego pożarnictwa, przygotowany przez Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Następnie  uczestnicy, dzięki Orkiestrze Kameralnej ARTIS pod batutą Jean Claude’a Hauptmanna, wzięli udział w symbolicznej podróży w przeszłość. Drugą część uroczystości wypełnił spektakl słowno-muzyczny, oparty na wspomnieniach oraz pieśniach patriotycznych, które wszyscy uczestnicy uroczystości śpiewali wspólnie z Wyższobramskim Chórem Kameralnym z Cieszyna. Wysłuchali również utworów instrumentalnych znanych polskich kompozytorów, m.in. Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza oraz Waldemara Kazaneckiego, oddających w swoich kompozycjach polską tożsamość oraz trudne losy naszej Ojczyzny. Koncert poprowadzili Beata Młynarczyk oraz st. kpt. ks. Adam Glajcar.

Uroczystości towarzyszyła wystawa sprzętu pożarniczego, tablice ilustrujące dzieje pożarnictwa w odzyskanej Polsce, przygotowane przez Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, oraz wystawa zdjęć kpt. Piotra Zwarycza z Komendy Powiatowej PSP w Tarnowskich Górach, prezentujących codzienną służbę śląskich strażaków.

Wśród gości honorowych wydarzenia nie przedstawicieli Parlamentu, biskupa diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Mariana Niemca, komendantów wojewódzkich PSP z ościennych województw oraz komendantów szkół pożarniczych. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Wojewoda Śląski oraz Prezydent Miasta Katowice. Patronat medialny objęły TVP Oddział Katowice oraz Polskie Radio w Katowicach.

Tekst i zdjęcia za: www.katowice.kwpsp.gov.pl