Sułoszowa uczciła pamięć kapłanów-rodaków

Data dodania: 2020.08.17

15 sierpnia w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą dwóch kapłanów wywodzących się z sułoszowskiej wspólnoty - ks. kan. Józefa Marszałka (1881-1957) i ks. kan. Mariana Cygankiewicza (1913-1986). Tablice ufundowała rodzina zmarłych kapłanów. Eucharystii i poświęceniu przewodniczył proboszcz parafii, ks. Leszek Kołczyk.

Ks. Józef Marszałek urodził się w 1881. W 1900 roku ukończył kieleckie Seminarium i przyjął święcenia kapłańskie. Całe swoje proboszczowskie posługiwanie spędził w parafii w podkieleckim Masłowie, gdzie wybudował kościół, plebanię, dom parafialny i szkołę. W Masłowie był prawdziwym organizatorem życia religijnego i społecznego.

Ks. Marian Cygankiewicz urodził się w 1913 roku. Po ukończeniu kieleckiego Seminarium duchownego w 1938 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Księdza Biskupa Franciszka Sonika. Prymicyjną Mszę św. odprawił na Jasnej Górze. Zaraz po ukończeniu seminarium rozpoczął studia na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 1940 roku został wikariuszem w Masłowie, gdzie proboszczem był ks. Marszałek. W czasie wojny przeżył piekło obozów w Handorfie i Lukenwaldzie. Po wojnie został nauczycielem śpiewu w Seminarium i prefektem gimnazjum w Kielcach. Następnie pracował m.in. w Brzezinkach, Bolesławiu, Mniowie, Jangrocie i Ojcowie, gdzie rozbudował słynną "Kaplicę na wodzie". W okresie komunizmu wsławił się obroną religii i wiary, z którymi walczył zbrodniczy reżim. Określany był przez władze jako "ksiądz niepokorny". Zmarł w 1986 roku i pochowany został w grobie rodzinnym w Sułoszowie.

Warto nadmienić, że z sułoszowskiej parafii pochodzi też częstochowski biskup pomocniczy w latach 1978–1994, Miłosław Kołodziejczyk. Także poświęcona jego pamięci tablica pamiątkowa znajduje się w świątyni.