Sułoszowa: zabezpieczono osuwisko przy kościele

Data dodania: 2022.01.10

10 stycznia br. w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej odbyło się uroczyste odebranie prac wykonanych w związku z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 773, przebiegającej w rejonie świątyni.

W ramach wykonanego zadania, w przebiegu drogi wojewódzkiej wykonano niezbędną infrastrukturę techniczną oraz przeprowadzona została stabilizacja osuwiska, które tworzyło się w rejonie kościoła w Sułoszowej, powodując uszkodzenia świątyni od jej fundamentów, przez ściany, aż po sklepienie.

W oględzinach wykonanych prac wzięli udział m.in.: bp Grzegorz Kaszak, Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury, Piotr Ćwik – zastępca szefa kancelarii Prezydenta RP, Łukasz Kmita – wojewoda małopolski, Łukasz Smółka – wicemarszałek województwa małopolskiego, prof. Antoni Wójcik - autor projektu wykonanej inwestycji oraz przedstawiciele władz lokalnych.

Gospodarzem wydarzenia był ks. Leszek Kołczyk – proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej.

Szczególne podziękowania zostały skierowane pod adresem prof. Antoniego Wójcika z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, który był szczególnym opiekunem zrealizowanego projektu i miał wiodącą rolę w przygotowaniu tzw. karty osuwiskowej.

Wartość projektu, sfinansowanego przez struktury województwa małopolskiego, wyniosła 3 mln złZakres robót wykonanych podczas inwestycji objął m.in. rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 773, rozbudowę chodnika po prawej stronie, stabilizację osuwiska przy pomocy 114 gwoździ gruntowych i 790 metrów kwadratowych siatki stalowej.

Pełna nazwa inwestycji brzmi: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 773 wraz z infrastrukturą techniczną w miejscowości Sułoszowa, w ramach zadania: Stabilizacja osuwiska celem zabezpieczenia DW 773. Z rygorem natychmiastowej wykonalności.”

LINK DO MATERIAŁU VIDEO
TVP3 KRAKÓW