Triduum i Święta klerycy spędzili w Seminarium

Data dodania: 2020.04.16

Święte Triduum to czas wyjątkowy dla całego Kościoła i szczyt całego roku liturgicznego. Przeżywamy w nim najważniejsze tajemnice naszej wiary, czyli ustanowienie Eucharystii, Mękę, Śmierć oraz Zmartwychwstanie naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Triduum Paschalne tego roku jest czasem nietypowym. Wielu chrześcijan – z wiadomych powodów –  przeżywa je w swoich domach, gdyż nie mogą udać się do swoich parafialnych kościołów.

W Sosnowieckim Seminarium przeżywaliśmy ten piękny czas w naszej wspólnocie. Wszystko rozpoczęło się w Wielki Czwartek, w którym, wraz z Jezusem przeżywaliśmy ustanowienie Eucharystii oraz uczyliśmy się od naszego Pana, że przeżywać Eucharystię w codziennym życiu, oznacza służyć. Adorowaliśmy również Jezusa w ciemnicy, przygotowanej wcześniej przez kleryków.  W tym dniu, nie brakło także modlitw za kapłanów oraz naszego Księdza Biskupa.

W Wielki Piątek gromadziliśmy się na Golgocie przy Krzyżu Chrystusa, gdzie podczas Liturgii Męki Pańskiej przeżywaliśmy Misterium Męki i Śmierci Zbawiciela. Na zakończenie, w uroczystej procesji, przenieśliśmy Jezusa do grobu, gdzie do Wigilii Paschalnej trwaliśmy na adoracji. I wreszcie, nadszedł długo wyczekiwany moment. Wigilia Paschalna. Rozpoczęliśmy o godzinie 20:30 Liturgią Światła, podczas której w ciemnościach naszego życia zapłonęło światło Chrystusa. Następnie wysłuchaliśmy Orędzia Paschalnego, po którym wsłuchaliśmy się w Słowa kierowane do nas przez Boga na ten dzień w Liturgii Słowa. Odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne i karmiliśmy się Ciałem oraz Krwią Chrystusa podczas Liturgii Eucharystycznej. Następnego ranka, podczas wspólnotowego śniadania, cieszyliśmy się zmartwychwstaniem naszego Pana na seminaryjnej jadalni.

Czas Triduum był dla nas czasem wielkiej łaski. Przeżyliśmy go wspólnie, ciesząc się nim. Chcemy, by radość Zmartwychwstałego, wypełniała się również w waszym życiu. Dlatego życzymy wam radości płynącej od Zbawiciela, a przede wszystkim łaski wiary. Bo Jezus Chrystus, który „zadał śmierć naszej śmierci”, nawet z najtrudniejszej sytuacji jest w stanie wyprowadzić dobro i przynieś nam szczęście. Wraz z całą wspólnotą seminaryjną pamiętamy o was w modlitwie. Chrystus Zmartwychwstał, Alleluja! Prawdziwie Zmartwychwstał, Alleluja!

kl. Maciej Byrczek
FOTO: Archiwum Seminarium