Wiosenne Dni Formacyjne w Sosnowcu

Data dodania: 2016.05.18

Refleksje nad papieską encykliką "Amoris laetitia", pomysły na duszpasterstwo małżeństw i narzeczonych, a także Światowe Dni Młodzieży i pielgrzymka na spotkanie z papieżem w Częstochowie - to najważniejsze tematy poruszone podczas wiosennego spotkania formacyjnego, w którym udział wzięli kapłani naszej diecezji.

Spotkanie w Domu Katolickim przy Katedrze rozpoczęła wspólna modlitwa. Następnie podstawowe problemy i sposoby interpretacji głośno dyskutowanego papieskiego dokumentu przybliżył ks. prof. Jan Orzeszyna. Podkreślał, że adhortacja nie wnosi nowych norm, a jedynie zachęca do indywidualnego podejścia do jednostkowych sytuacji i ich głębokiego rozeznania w duchu nauki Kościoła.

Kolejnym prelegentem był ks. Jarosław Ogrodniczak - moderator diecezjalny Domowego Kościoła archidiecezji katowickiej. Jego wystąpienie "Parafialne propozycje dla dwojga – duszpasterstwo małżeństw, narzeczonych, związków niesakramentalnych" poparte zostało świadectwem jednej z par, która dzięki akcji "Randka w kościele" i przystąpienia do wspólnoty poradziła sobie z kryzysem swojego małżeństwa. Świętowanie jubileuszy małżeńskich w skali parafii i diecezji, wspomniane randki w kościele, weekendowe spotkania dla narzeczonych i warsztaty dla młodych małżeństw - to pomysły, które mogą znaleźć zastosowanie także w naszej diecezji.

Druga część spotkania to sprawy związane z przyjazdem do Polski papieża Franciszka. Informacje dotyczące Diecezjalnej Pielgrzymki na Mszę św. z Ojcem św. Franciszkiem na Jasnej Górze przedstawili o. Sebastian Matecki z zakonu paulinów i ks. Stefan Wyporski. Jak podkreślał zakonnik u Czarnej Madonny spodziewanych jest na papieskiej Mszy 500 tysięcy osób. Nasi diecezjanie (to już informacje od ks. Wyporskiego) udadzą się tam specjalnie podstawionymi pociągami. Ponieważ sektory zamknięte zostaną o g. 8.00 i obowiązywać będzie zasada "kto pierwszy, ten lepszy" pociągi odjadą z Sosnowca o 3.48, 4.16, 4.43 i 5.32 i zatrzymają się jeszcze w Będzinie i Dąbrowie Górniczej. Do przejścia z dworca PKP pielgrzymi będą mieli 2,4 km. Pociągi powrotne będą podstawione między godziną 15.13 a 16.43. Trwają negocjacje co do ceny biletów - prawdopodobnie będzie to 14 zł w obie strony.

Informacje na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży przedstawił ks. Szymon Wojciechowski koordynujący wydarzenie w diecezji oraz odpowiedzialny za kampus w Jerzmanowicach ks. Sławomir Woźniak. Spotkanie zakończył Apel Jasnogórski.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.