XX Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej

Data dodania: 2019.10.15

Od 12 do 14 października w Olkuszu odbywały się XX Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Honorowy patronat objęli nad nimi: Witold Kozłowski - marszałek Województwa Małopolskiego i Roman Piaśnik - burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. Organizatorzy Dni Organowych to Bazylika pw. Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla oraz (współorganizator) Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Pierwszego dnia, w sobotę, wystąpili: Roman Perucki (Gdańsk) - organy oraz Chór Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod kierownictwem ks. Roberta Żwirka.

13 października w bazylice św. Andrzeja wystąpili: Victor M. Baena de la Torre (Amsterdam) - organy oraz kwartet smyczkowy Ilkus Quartet w składzie: Elżbieta Pałka, Anna Gęgotek, Michał Mączka, Renata Gąsiorek.

14 października wystąpili: Christopher Stembridge (Wiesen) – organy Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego; zespół muzyki dawnej Harmonia Sacra, w składzie: Marcin Szelest – organy H. Hummla i J. Nitrowskiego – kierownictwo artystyczne, Anna Zawisza – sopran, Piotr Olech – alt, Maciej Gocman – tenor, Andrzej Zawisza – bas.

Dyrektorem artystycznym olkuskich Dni Organowych był Krzysztof Urbaniak. Poinformował on m.in., iż przed tym ostatnim z koncertów, 14-go października, pomiędzy próbami i strojeniem głosów języczkowych olkuskich organów (które zareagowały na zmianę pogody - na cieplejszą), odbył się kurs organowy prowadzony przez profesora Ch. Stembridge’a, poświęcony włoskiej muzyce organowej. W kursie tym udział brała młodzież szkół średnich oraz uczelni muzycznych z Warszawy, Łodzi oraz Krakowa – młodzież ta została także, by posłuchać koncertu, wraz z innymi słuchaczami, wypełniającymi łącznie większość ławek w kościele.

Podczas koncertu prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów H. Hummla, Maria Rzepka, przypomniała początki olkuskich Dni Organowych. Podziękowała także m.in. Grażynie Praszelik-Kocjan – byłej dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, jak też Krzysztofowi Urbaniakowi. Po długich życzeniach i podziękowaniach, zakończono tegoroczne Dni Organowe zaproszeniem na przyszłoroczne oraz na koncerty organowe w bazylice olkuskiej organizowane w trzecie niedziele miesiąca.

Tekst i FOTO: Tomasz Wilczyński