24 maja 2026 roku Czeladź stała się sercem uroczystości upamiętniających polskich żołnierzy oraz pracowników misji zagranicznych. Doroczne obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa przyciągnęły zarówno przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, jak i licznych mieszkańców pragnących oddać hołd tym, którzy z narażeniem życia służyli pokojowi i bezpieczeństwu na świecie.
Wydarzenie zorganizowane przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Będzinie, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji – Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach, Urząd Miasta Czeladź oraz Starostwo Powiatowe w Będzinie, we współpracy z parafią św. Stanisława BM w Czeladzi, z powodzeniem połączyło podniosły, patriotyczny charakter z elementami edukacji historycznej i integracji lokalnej społeczności.
Oficjalne obchody w Czeladzi celowo zorganizowano kilkanaście dni przed centralnym, ustawowym świętem, które przypada na 29 maja (ustanowionym przez Sejm RP w 2011 roku). Data ta zbiega się również z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ, co nadaje lokalnym uroczystościom głębszy, globalny kontekst.
Zaangażowanie struktur rekrutacyjnych Wojska Polskiego (WCR Będzin i Katowice) oraz lokalnych szkół (klasy mundurowe, konkursy plastyczne) pokazuje nowoczesne podejście do krzewienia postaw patriotycznych. Święto weteranów nie było jedynie zamkniętym ceremoniałem dla wąskiej grupy zaangażowanych, ale stało się żywą lekcją historii i platformą budowania szacunku do munduru wśród młodego pokolenia. Przejście od sfery sacrum – Mszy Świętej odprawionej w kościele – przez oficjalny ceremoniał państwowy z Apelem Pamięci i Wojskową Asystą Honorową, aż po piknik militarny na Rynku Starego Miasta stworzyło przemyślaną strukturę dnia, angażującą uczestników na wielu poziomach emocjonalnych.
Kluczowym, duchowym punktem inaugurującym uroczystości była Msza Święta w kościele pw. św. Stanisława B.M., podczas której homilię wygłosił proboszcz parafii – ks. kanonik Jarosław Wolski.
1. Eklezjologiczny punkt wyjścia homilii
Kaznodzieja rozpoczął homilię od mocnego osadzenia liturgicznego w kontekście święta Zesłania Ducha Świętego (Pięćdziesiątnicy). Wyjaśnił teologiczną różnicę między momentem ukonstytuowania się Kościoła a jego publicznym objawieniem się światu:
„Zesłanie Ducha Świętego nie oznacza początku Kościoła, początku jego istnienia. Ten fakt dokonał się za życia Jezusa, gdy przepowiadał Ewangelię, objawiał Ojca, ustanawiał dwunastu apostołów, nadawał prymat Piotrowi czy ustanawiał sakramenty”.
Ksiądz kanonik użył bardzo plastycznej i zrozumiałej dla wiernych metafory narodzin dziecka, aby zobrazować istotę Pięćdziesiątnicy:
„Pięćdziesiątnicę można porównać z przyjściem na świat dziecka, które po ukształtowaniu się w łonie matki jest zdolne do samodzielnej egzystencji”.
W ten sposób ukazał Ducha Świętego jako siłę ożywiającą i posyłającą ukształtowany już organizm do realizacji zadań w świecie.
2. Przejście do płaszczyzny patriotycznej i powitania
Z teologicznego wątku „posłania” i „misji” kaznodzieja płynnie przeszedł do powitania zgromadzonych w świątyni, zwracając się w pierwszej kolejności do żołnierzy Wojska Polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem weteranów misji zagranicznych:
„Pragnę bardzo serdecznie przywitać przedstawicieli Wojska Polskiego, a głównie tych, dla których dzień dzisiejszy jest szczególnym świętem – weteranów działań poza granicami państwa”.
3. Służba jako wyraz miłości i wartości wyższych
W dalszych słowach ks. Wolski dokonał moralnej i duchowej waloryzacji trudu żołnierskiego na misjach. Zdefiniował motywacje, jakimi kierują się żołnierze oraz pracownicy innych służb, ryzykując życie daleko od domu:
„…którzy dla miłości Boga, Ojczyzny, Kościoła i rodziny uczestniczą w misjach”.
Zestawienie tych czterech wartości – Bóg, Ojczyzna, Kościół i rodzina – wpisuje się w tradycyjny etos polskiego żołnierza, gdzie służba pokojowa i stabilizacyjna na świecie postrzegana jest jako realizacja obowiązku moralnego oraz obrona wartości cywilizacyjnych.
4. Wymiar wspólnotowy i dziękczynny
Kończąc tę część homilii, proboszcz powitał dowódców wszystkich stopni, przedstawicieli władz miasta Czeladź – określając miasto mianem „naszej małej ojczyzny” – poczty sztandarowe oraz zgromadzonych wiernych. Wezwał całą społeczność do zjednoczenia się w modlitwie za ojczyznę i weteranów, nadając Eucharystii charakter dziękczynnego wotum:
„…którzy dzisiaj łączycie serdeczną modlitwę i wdzięczność w intencji naszej ojczyzny oraz weteranów działań poza granicami państwa, podejmując tę intencję Najświętszej Ofiary”.
Należy również wspomnieć, że ks. kanonik Jarosław Wolski otrzymał szczególne wyróżnienie jeszcze przed głównymi obchodami.
Było to odznaczenie – dyplom wraz z grawertonem – rzucające światło na jego wieloletnią działalność społeczną i patriotyczną. Na dokumencie umieszczono cytat Józefa Piłsudskiego:
„Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.
Słowa te doskonale korespondują z misją kapłańską i społeczną ks. Wolskiego, który w swoich homiliach konsekwentnie łączy pamięć historyczną z wyzwaniami współczesności. Ks. kanonik Jarosław Wolski otrzymał wyróżnienie „Za aktywną działalność w dziele utrwalania pamięci i tradycji Armii Krajowej”. Świadczy to o jego wieloletniej opiece duszpasterskiej nad środowiskami kombatanckimi, współorganizowaniu uroczystości rocznicowych w Czeladzi oraz trosce o przekazywanie etosu podziemia niepodległościowego kolejnym pokoleniom mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego.
Obchody Dnia Weterana w Czeladzi w 2026 roku pokazały silną więź między wojskiem, samorządem a Kościołem katolickim reprezentowanym przez ks. kan. Jarosława Wolskiego. Analiza jego homilii oraz otrzymanego odznaczenia Armii Krajowej dowodzi, że czeladzka parafia pod jego przewodnictwem jest istotnym ośrodkiem pielęgnowania tożsamości narodowej. Łączenie pamięci o bohaterach przeszłości – Armii Krajowej – ze wsparciem i szacunkiem dla współczesnych obrońców pokoju – weteranów misji zagranicznych – stanowi fundament, na którym Czeladź buduje lokalne tradycje patriotyczne.
Na Rynku Starego Miasta w Czeladzi, po zakończeniu oficjalnych uroczystości, uczestnicy mogli w luźniejszej atmosferze skosztować żołnierskiej grochówki oraz zobaczyć wystawę sprzętu wojskowego.
Zespół redakcyjny
parafii św. Stanisława BM w Czeladzi



