Śpiewnik pieśni patriotycznych

Data dodania: 2018.03.14

"Wspólne śpiewanie najbardziej polskich z polskich pieśni, (...) wyrażających w różny sposób tę samą, gorącą miłość pokoleń Polaków do Matki Ojczyzny jest jednym z ważnych punktów obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przeżywanych w diecezji sosnowieckiej" - przypomina Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak w słowie wstępnym do najnowszej publikacji przygotowanej przez naszą diecezję - "Śpiewnika pieśni patriotycznych", który już wkrótce dostępny będzie we wszystkich parafiach.

Pięknie wydana, licząca ponad 60 stron publikacja zawiera 30 ułożonych chronologicznie utworów, wraz z ich historią i zapisem nutowym. Znalazła się niej "Bogurodzica", "Mazurek Dąbrowskiego", "Rota", pieśni legionowe i konfederackie, piłsudczykowskie, pochodzące z II wojny światowej i czasów solidarnościowej walki z komunizmem.

"Śpiewnik zawiera utwory, które były z Polakami w chwilach trudnych i radosnych, które dodawały otuchy i nadal są istotnym elementem naszej tożsamości narodowej, do dziś wzbudzają wiele emocji i dostarczają wzruszeń. Wydając go pragnęliśmy, aby wspólne patriotyczne śpiewanie trwało przez cały jubileuszowy rok 2018. (...) Śpiewajmy zatem przy różnych okazjach, w czasie spotkań grup parafialnych, podczas pielgrzymek czy innych zgromadzeń, w gronie rodzinnym i towarzyskim, śpiewajmy po prostu jak najczęściej" - zachęca Biskup.

Publikacja powstała dzięki wsparciu przedsiębiorstwa TAURON Polska Energia S.A.