Uroczystości górnicze i patriotyczne w Olkuszu

Data dodania: 2018.12.10

W niedzielę, 9 grudnia, na Mszy Świętej o g. 10 w olkuskiej bazylice zanoszone były modlitwy za zarząd i pracowników ZGH ”BOLESŁAW” z racji ich świętowania ku czci Św. Barbary – patronki górników. Uroczystość uświetniła orkiestra górnicza.

Na tej samej Mszy Świętej kolejna intencja dotyczyła członków organizacji z terenu dawnego powiatu olkuskiego, które wniosły wkład w dzieło odbudowy niepodległej Polski w 1918 roku.

Eucharystii przewodniczył ksiądz proboszcz Mieczysław Miarka. W koncelebrze brał udział ks. Czesław Rechul, a piękne i budujące kazanie wygłosił ks. Zenon Ptak. Po Mszy Św. był przemarsz na Stary Cmentarz w Olkuszu, gdzie, z tej patriotycznej okazji, w sposób uroczysty odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową . Poświęcenia tablicy dokonał ks. Henryk Chmieła - olkuski dziekan. Uroczystość zorganizowana została w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przybyli przedstawiciele parlamentu, samorządu, duchowieństwa, poczty sztandarowe, przybyła też m.in. kompania honorowa wystawiona przez 16. Batalion Powietrzno-Desantowy z Krakowa oraz orkiestra wojskowa. Odczytano też Apel Pamięci oraz kompania honorowa oddała salwę honorową dla uczczenia mieszkańców ziemi olkuskiej, którzy podjęli trud walki o niepodległość Ojczyzny.

Tekst i FOTO: Tomasz Wilczyński