Jasełkowe tournée bydlińskich uczniów

Data dodania: 2019.02.05

Zgodnie z wieloletnią tradycją uczniowie naszej szkoły przygotowali jasełka. Najpierw wystawiliśmy je w szkole, a w styczniu wyruszyliśmy w „tournée”.  Pierwszym miejscem, w którym zagraliśmy był kościół w Bydlinie. Na przedstawienie przybyło bardzo wiele osób, zarówno dorosłych, starszych, jak i dzieci. Widownia żywo reagowała na dziejącą się akcję, chętnie włączała się w śpiew znanych kolęd. Szczególnie podobał się  patriotyczny akcent. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę nie mogło zabraknąć w stajence betlejemskiej Polaków. Przedstawiciele naszego narodu: św. królowa Jadwiga, legionista, krakowianka, uczennica i św. Jan Paweł II złożyli hołd Panu Jezusowi i symboliczne dary. Aktorzy zostali nagrodzeni oklaskami, a przez ks. prob. Krzysztofa Słomiana - słodyczami.

Tydzień po występie w Bydlinie pojechaliśmy do Regionalnego Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach.  Zostaliśmy tam zaproszeni przez Siostry Norbertanki i ks. kapelana Janusza Stacha. W pięknym wnętrzu zabytkowego kościoła jasełkowe sceny nabrały szczególnego uroku. Choć młodzi aktorzy w każdym występie wspaniale wcielali się w odgrywane role, tutaj atmosfera sanktuarium sprawiała, że przedstawienie było jeszcze bardziej autentyczne. Ksiądz kapelan dziękował nam za przybycie i wyraził uznanie. Po inscenizacji siostry ugościły nas pysznym ciastem.

Następnym miejscem naszego „turnèe” był Zakład Opiekuńczo – Leczniczy w Hutkach. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci zarówno przez pensjonariuszy jak i przez dyrekcję, pracowników i księdza Kamilianina. Widownia żywo reagowała na dziejącą się akcję, chętnie włączała się w śpiew znanych kolęd. Po przedstawieniu nawiązała się spontaniczna rozmowa miedzy uczniami a pensjonariuszami. Szczególnie interesująca rozmowa była z panem Stasiem, który występował w cyrku. Słuchaliśmy też kolęd granych na ustnej harmonijce przez pana Marka. Spotkaliśmy tam również brata z Zakonu Pijarów, który obdarował nas słodyczami.

W ostatnią niedzielę stycznia byliśmy w Cieślinie. Nie lada wyzwaniem okazało się przewiezienie dekoracji, strojów i rekwizytów, ale przy pomocy rodziców występujących uczniów, wszystko dotarło do Cieślińskiej świątyni bez najmniejszego uszczerbku. Również tutaj dopisała widownia. A choć dzień był zimny, czuło się ciepło serc zgromadzonych osób. Aktorzy wracali do domów pełni satysfakcji  i podobnie jak poprzednio ze słodkimi upominkami od ks. prob. Mariusza Wróbla.

W tym roku nasze jasełkowe „turnèe” zakończone, cieszymy się, że mogliśmy w różnych miejscach, dla różnych odbiorców zaprezentować nasze przedstawienie. Dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły przygotować i zrealizować to przedsięwzięcie.

Katechetki Grażyna Wrona i Renata Dusza
oraz wychowawczyni kl. III Aleksandra Ornat