Czeladź: obchody Dnia Weterana

Data dodania: 2019.05.28

29 maja w Polsce to Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa – święto upamiętniające żołnierzy, ale także funkcjonariuszy służb mundurowych – Policji,  Straży Granicznej czy Straży Pożarnej, którzy służyli w misjach stabilizacyjnych i pokojowych na całym świecie. Dzień wcześniej wojewódzkie obchody tego święta odbyły się w Czeladzi, gdzie o g. 12 Mszę św. w kościele św. Stanisława sprawował Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak wraz z proboszczem parafii, ks. Jarosławem Wolskim oraz dziekanem będzińskim ks. Andrzejem Stępniem. Eucharystia była okazją do modlitwy za wszystkich, którzy w zagranicznych misjach zginęli lub doznali uszczerbku na zdrowiu.

"Dzisiejsza Msza św. składana jest w intencji tych, którzy niosą pokój tam, gdzie panuje wojna. Tych, którzy chronią zdrowie i życie i spośród których wielu złożyło swoje życie lub straciło zdrowie przy tej służbie" – mówił w słowie wprowadzenia ks. Wolski. Przypomniał też, że Msza św. sprawowana jest w 38. rocznicę śmierci Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który upominał się o prawa Boga i prawa człowieka. "Ta Msza św. jest wyrazem wdzięczności dla każdego weterana" – powiedział Ksiądz Biskup podkreślając, że modlitwą obejmuje także rodziny mundurowych, cierpiący rozłąkę ze swoimi najbliższymi. W homilii przywoływał słowa św. Jana Chrzciciela, który żołnierzom pytającym go co mają czynić odpowiadał "Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na swoim żołdzie". Zaznaczał też, że działania na misjach zagranicznych służą nie tylko pokojowi w dalekich krajach, ale leżą w realnym interesie naszej Ojczyzny.