KUL: promocja doktorska ks. Pawła Sproncela

Data dodania: 2022.06.27

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w święto Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyły się promocje doktorskie, które wieńczą proces obrony pracy doktorskiej. 24 czerwca 2022 r. przysięgę doktorską złożył i dyplom otrzymał ks. Paweł Sproncel, kapłan diecezji sosnowieckiej. Dla uczelni uroczystość NSPJ jest także świętem patronalnym.

Ks. Paweł Sproncel napisał pracę doktorską pod kierunkiem o. dr. hab. Marka Fiałkowskiego OFMConv, a jej pełny tytuł brzmi: „Kultura tymczasowości jako wyzwanie dla duszpasterstwa Kościoła w świetle nauczania papieża Franciszka. Studium teologicznopastoralne”. Publiczna obrona odbyła się 27 września 2021 roku, o czym pisaliśmy tutaj.

- Jej temat brzmiał Kultura tymczasowości (...) To zauważalny problem, wyrażający się m.in. w niechęci do podejmowania wyzwań, trudu, a przez to utracie sensu i celu w życiu świeckich i duchownych. Problemem wielu jest sprowadzenie miłości wyłącznie do roli uczucia oraz uciekanie przed takimi sprawami, które wywołują jakikolwiek dyskomfort - mówił ks. Sproncel w wywiadzie dla „Niedzieli” po obronie pracy.

Autor, w rozmowie z Biurem Prasowym Diecezji ujawnia, że pisząc pracę, często miał wrażenie, że opisuje jakiś fragment, wycinek swojego życia: rozterek, radości i smutków, niepokojących zjawisk i budujących odpowiedzi.

W tym roku praca ta ukazała się drukiem, zatem każdy może skonfrontować się czy też stanąć „oko w oko” z kulturą tymczasowości - powiedział ks. Sproncel.

Pierwszy z rozdziałów dotyczy źródeł kultury tymczasowości. Znajdziemy w nim odniesienia do filozofii, antropologii, socjologii czy teologii. Drugi rozdział wskazuje na przejawy tejże kultury w religijności katolików. Napotkamy w nim wyniki badań socjologicznych oraz opisy konkretnych zjawisk i zmian w duchowości i mentalności społeczeństwa. Natomiast trzeci i czwarty rozdział dotyczą odpowiednio życia małżeńskiego i rodzinnego oraz osób duchownych i konsekrowanych.

Autor opisuje przejawy i konsekwencje życia w kulturze tymczasowości oraz odpowiedź na te zjawiska, której udziela papież Franciszek. Dziś, gdy wielu z nas nie ma czasu na przeczytanie całej książki - pozwala to na zapoznanie się jedynie z tymi treściami, które konkretnie interesują Czytelnika i odpowiadają na jego potrzeby.

Franciszek przestrzega przed wyborem dróg ucieczki od rzeczywistości. Tymi drogami są narcyzm, zniechęcenie i pesymizm. (…) Bóg daje człowiekowi i światu konkretny czas, tu i teraz, który człowiek, jako żyjący w teraźniejszości i zanurzony w wieczności, winien wykorzystać. Nie można jednak nie zauważyć, że niewłaściwie przeżywana tymczasowość tworzy kulturę, która staje się zagrożeniem dla więzów społecznych, relacji, podejmowania decyzji, zobowiązań i odpowiedzialności” - możemy przeczytać we wstępie do pracy.

Książka jest do nabycia w wydawnictwie Scriptum, WAM oraz budynku kurii diecezjalnej w Sosnowcu.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.