Ks. prof. W. Chrostowski gościem Dni Duszpasterskich

Data dodania: 2023.10.14

Księża diecezji sosnowieckiej wzięli udział w pierwszym z tegorocznych Jesiennych Dni Duszpasterskich. Gościem specjalnym wydarzenia, które miało miejsce 14 października w sosnowieckiej Katedrze, był ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy, którą poprowadził wikariusz biskupi ds. formacji kapłańskiej – ks. Wojciech Kowalski. Księża wspólnie odmówili Koronkę za kapłanów jako akt przebłagania za grzechy własne i całego duchowieństwa.

- Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Tobie Drogocenną Krew Twego umiłowanego Syna, naszego Pana Jezusa Chrystusa, Baranka Niepokalanego i bez zmazy – jako zadośćuczynienie za moje grzechy i za grzechy wszystkich kapłanów – modlili się sosnowieccy księża.

Następnie swoją konferencję wygłosił ks. prof. Waldemar Chrostowski. Kapłan jest przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich. To autor ponad 2000 publikacji naukowych i popularnonaukowych. W sposób szczególny jego obszarem badawczym są teksty Starego Testamentu.

Prelegent zatytułował swoje wystąpienie słowami zaczerpniętymi z modlitwy celebransa umieszczonej w Mszale Rzymskim – „I nie dozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie.”

- Panie Jezu Chryste, Synu Boga Żywego, Ty z woli Ojca, za współdziałaniem Ducha Świętego, przez swoją śmierć dałeś życie światu, wybaw mnie przez najświętsze Ciało i Krew Twoją od wszystkich nieprawości moich i od wszelkiego zła; spraw także, abym zawsze zachowywał Twoje przykazania i nie dozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie. (Mszał Rzymski, Obrzędy Komunii)

Ks. Chrostowski zwrócił uwagę, że modlitwa ta jest odmawiana wyłącznie przez kapłana, po cichu, podczas gdy wierni śpiewają aklamację „Baranku Boży”:

- W tej ciszy odmawianej modlitwy znajduje wyraz samotność kapłana. To coś, co nas od wiernych odróżnia. Jest to coś, co odmawiamy tylko my. Wierny może całe życie chodzić do kościoła i nie usłyszeć tej modlitwy. Czy jednak kapłan jest wtedy sam? On wtedy przygotowuje się na spotkanie z Chrystusem w Komunii Świętej. – wyjaśnił ks. Chrostowski.

Prelegent zauważył, że w czasie Eucharystii, a zwłaszcza podczas przeistoczenie i wypowiadania wspomnianej modlitwy, kapłan staje w obliczu swojej wiary lub jej braku:

- Nam kapłanom szczególnie grozi inne zjawisko: kapłan praktykujący, a niewierzący. To jest największe nieszczęście kapłana. Żyje wtedy w przedziwnym rozdwojeniu, w którym może rodzić się grzech. Praktykuje, ale nie wierzy. "Wierzyć w Boga!" To jednak samo nie wystarczy. Trzeba przejść od wiary w Boga - do pełnego zawierzenia Bogu. "Abram uwierzył Bogu. I Bóg poczytał mu to za zasługę", czytamy w Księdze Rodzaju – podkreślił ks. Chrostowski.

Kapłan odwołał się też do wewnętrznego zmagania Chrystusa przed jego męką i śmiercią:

- Wbrew wszystkiemu, co się dzieje na świecie, mamy pełnić wolę Ojca. To zmaganie Ogrójca. Życie kapłana, który jest dobrym kapłanem, który zawierzył Bogu, przypomina życie w Ogrójcu. "Nie tak jaka ja chce, ale tak jak Ty". Są wśród nas kapłani bardzo obdarowani, ale i ci, którzy otrzymali nieco mniej. Wszyscy jednak działamy pod wpływem tego samego Ducha Świętego. – przypomniał zaproszony gość.

Na zakończenie ks. Chrostowski podkreślał, że na wszystko można patrzeć z różnych punktów widzenia. Chodzi więc o to, żeby przyjmować w swoim życiu kapłańskim Boży sposób widzenia siebie, Kościoła i świata:

- Można patrzeć na Kościół oczami świata, ale można też patrzeć na świat oczami Kościoła. – zauważył prelegent i przynaglił kapłanów do trwania w Chrystusie, bo tylko to może uchronić księdza przed duchowym „uschnięciem”.

- Kto wierzy, nigdy nie jest sam – zakończył słowami Benedykta XVI ks. Chrostowski.

Po wysłuchaniu prelekcji do zgromadzonych księży zwrócił się ks. Grzegorz Kopyś i przedstawił inicjatywę bractw szkaplerznych, które można propagować w parafiach.

Bp Grzegorz Kaszak w swoim słowie na zakończenie poprosił o modlitwę za chorych kapłanów, a także zapowiedział, że rozpocznie serię spotkań z księżmi w małych grupach, w ramach dekanatów. Spotkania będą okazją do bardziej bezpośredniej komunikacji, wzajemnego słuchania, wspólnego poszukiwania pomysłów i rozwiązywania problemów.

Za tydzień sosnowieccy księża wezmą udział w drugim spotkaniu w ramach Jesiennych Dni Duszpasterskich. Będzie nim Diecezjalne Sympozjum o Rodzinie, które odbędzie się 21 października br. o godz. 10:00 w auli Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu (ul. Bedzińska 60).

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich. Szczegółowy plan sympozjum znajdziesz TUTAJ.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.